САЩ увеличават военното си присъствие в Европа заради новите заплахи, които Русия създаде като нападна Украйна. Това съобщи президентът на САЩ Джо Байдън по време на двудневна среща на НАТО в Мадрид, на която алиансът изготвя стратегическия си план за бъдещо развитие.
НАТО ще бъде "укрепен във всички посоки и във всяка област - суша, въздух и море", каза американският президент след срещата си с генералния секретар Йенс Столтенберг.
Байдън съобщи, че Вашингтон увеличава флота на американските морски разрушители в Испания от четири на шест и ще създаде постоянен щаб в Полша на 5-ти армейски корпус.
САЩ също така ще изпратят "допълнителна ротационна бригада" в Румъния, състояща се от "3000 войници и още 2000 души военен персонал " и ще засили ротационното разполагане в балтийските страни.
Вижте също Повече военни в Европа, нови членове, фокус върху Русия и Китай. НАТО се готви за историческа промянаДве допълнителни ескадрили със самолети F-35 ще бъдат изпратени във Великобритания, а повече противовъздушна отбрана и други устройства ще бъдат разположени в Германия и Италия.
„Изпращаме безпогрешно послание, че НАТО е силен, обединен и стъпките, които предприемаме по време на тази среща на върха, ще увеличат допълнително нашата колективна сила“, каза Байдън.
„Истина е това, което казваме, че атака срещу един е атака срещу всички“, допълни американският президент пред репортери в началото на работната сесия на лидерите на НАТО.
Вижте също "Ясно послание към Путин." Турция се съгласи да допусне Швеция и Финландия в НАТОСтолтенберг каза, че увеличението демонстрира „решителното лидерство на американския президент“.
По думите му войната в Украйна е изправила НАТО пред най-голямото предизвикателство след Втората световна война. Столтенберг каза още, че Москва представлява директна заплаха за сигурността на държавите-членки на алианса.
„Ще заявим ясно, че Русия представлява пряка заплаха за нашата сигурност“, каза Столтенберг.
Той очаква, че на срещата на върха на НАТО в Мадрид партньорите ще се споразумеят да увеличат военното присъствие в Източна Европа преди следващата година. Столтенберг каза също, че очаква бърза ратификация на присъединяването на Швеция и Финландия към съюза, след като във вторник Турция оттегли възраженията си срещу членството на двете скандинавски държави.
Вижте също "Кралската планина". Как Калининград породи конфликт между Литва и Русия