Президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон, който има за цел да улесни изпращането на военна помощ за Украйна. Това съобщиха световните агенции късно в понеделник.
Законът по програмата "заем-наем" (Lend-Lease), предвижда без бюрократични пречки да се отдават американски оръжия и боеприпаси на Украйна. Той е подобен на този, който САЩ приема през 1941 г., за да подпомогне противниците на нацистка Германия, включително и Съветския съюз.
"Цената на битката не е ниска, но отстъплението от агресията ще бъде още по-скъпо", каза американският президент Джо Байдън на церемонията.
"Днешното подписване на закона за заем-наем е историческа стъпка", написа и президентът на Украйна Володимир Зеленски в Туитър.
"Убеден съм, че отново ще победим заедно. Ние ще защитаваме демокрацията в Украйна и в Европа. Както преди 77 години", добави той.
Законопроектът, който ще улесни военната помощ не само за Украйна, но и за други страни, засегнати от последствията от войната, беше одобрен от долната камара на Конгреса на САЩ на 28 април.
Предишният подобен закон от 1941 г., с който е дадено началото на програмата "Заем-Наем" през Втората световна война, дава възможност на САЩ да предоставя оръжия, провизии и суровини на стратегически важни държави, които воюват с Германия и Япония. Това основно са Великобритания, СССР и Китай. САЩ изпраща помощ на стойност близо 50 млрд. долара (равняващи се на 608 млрд. долара към 2020 г.), а помощта за СССР се равнява на 11.3 млрд. долара.
Вижте също "Щяхме да загубим". Каква роля играе помощта на САЩ в победата на СССР срещу нацистка Германия