"Демократична България" внесе проект за решение за оказване на военна помощ на Украйна

Съпредседателите на "Демократична България" Атанас Атансов и Христо Иванов

Парламентарната група на „Демократична България“ (ДБ) внесе проект за решение за възлагане на Министерския съвет да окаже военно-техническа помощ на Украйна. Това съобщиха от пресслужбата на партията.

„В контекста на реалните заплахи за сигурността в целия регион, българският национален интерес трябва да се дефинира през членството на страната в Европейския съюз и НАТО и във връзка с отношенията ни със съюзниците, значителна част от които предоставиха директна военна помощ и подкрепа на Украйна“, се казва в мотивите към проекта.

По-рано през седмицата парламентарната група на партията за пръв път поиска консултации за приемане на решение на Народното събрание за предоставяне на военна помощ на Украйна. По-късно от ГЕРБ съобщиха, че ще внесат проект на решение, с което да бъде даден мандат на правителството за предоставяне на военна помощ. Този проект на опозиционната партия не беше гласуван.

До момента България и Унгария са единствените страни членки на НАТО, които не са изпратили военна помощ за Украйна.

Вижте също Войната: Украйна загуби над 40% от завладените територии в Курска област

Според проекта на ДБ отбранителните действия на Украйна „могат да бъдат ефективно подкрепени чрез предоставянето на адекватно въоръжение и оборудване, което напълно отговаря на капацитета и възможностите на българския военно-промишлен комплекс и няма да отнеме от стратегическите отбранителни платформи и ресурси на Българската армия.“

От партията подчертават също, че според Устава на ООН предоставянето на такава военна помощ „не е намеса във войната“.

Още преди седмици премиерът Кирил Петков заяви, че условие за изпращане на военна подкрепа за Украйна е това да се случи след решение на Народното събрание. Предложение за това се появиха едва в последните дни.

След позицията на ДБ от сряда няколко от коалиционните партньори на партията в управлението изразиха резерви или категорично се противопоставиха на предложението. От „Продължаваме промяната“ подчертаха, че подобни решения не са били обсъждани в коалицията, както и че заради ниския капацитет на армията София не може да изпрати ефективна помощ на Украйна. От „Има такъв народ“ поискаха обща позиция на всички партии, които са част от управлението, а БСП за пореден път обявиха, че са категорично против такова решение, защото то „ще въвлече България във войната“.

Твърдо против изпращането на военна помощ са и от партия „Възражадне“.

Срещу подобно решение на няколко пъти се обяви и президента Румен Радев, според когото изпращането на оръжие е „въвличане във войната“ и може да окаже последствия срещу българските граждани. В четвъртък той отново повтори тезата си като добави, че българската армия няма достатъчно възможности да изпрати военна помощ на Киев.

Вижте също "Просто не е вярно". Въвлича ли се България във война, ако изпрати военна помощ на Украйна