Великобритания се присъедини към западните критики срещу евентуалното признаване на независимостта на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска “народни републики” в Украйна.
Подобен ход ще демонстрира “грубо пренебрегване” на ангажиментите на Москва към мирния процес, започнал преди години с цел да прекрати военния конфликт в двата региона, гласи позицията на Лондон.
Държавната дума - долната камара на руския парламент, гласува на 15 февруари резолюция, с която поиска от президента Владимир Путин да признае независимостта двете самопровъзгласили се “народни републики” в Източна Украйна.
Това искане „показва грубо пренебрегване на ангажиментите на Русия по споразуменията от Минск“, заяви британската външна министърка Лиз Тръс в четвъртък вечерта, след като се срещна с украинския си колега Дмитро Кулеба в Киев.
По думите ѝ, ако то бъде прието, това ще означава край на процеса от Минск и ще „демонстрира решението на Русия да избере пътя на конфронтацията пред този на диалога”.
Говорителят на Държавната дума Вячеслав Володин заяви на 15 февруари, че е подписал резолюцията и я е изпратил на Путин за разглеждане. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред репортери в Москва на следващия ден, че Путин е потвърдил, че е получил предложението, заявявайки, че подобен ход няма да е в съответствие със споразуменията от Минск.
Вижте също Искат ли обикновените руснаци война с УкрайнаДруги западни правителства, включително Съединените щати и Европейския съюз, разкритикуваха предложението и го нарекоха нарушение на споразуменията от Минск. Държавният секретар на САЩ Антони Блинкен каза, че то ще „представлява грубо нарушение на международното право“.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба коментира пред репортери, че ако Путин одобри независимостта на регионите, „Русия де факто и де юре ще се оттегли от Минските споразумения с всички произтичащи от това последици“.
Българското външно министерство също се присъедини към западните критики по темата, заявявайки в официална позиция, че действията по принзаването на независимостта на Донецк и Луганск са “абсолютно неприемливи”.
Военният конфликт между украинските сили и подкрепяните от Русия сепаратисти в Донбас взе над 13 200 жертви от април 2014 г. досега.
Споразуменията от Минск, кръстени на столицата на Беларус, където бяха сключени през 2015 г. от Германия, Франция, Украйна и Русия, имаха за цел да спрат войната. Те са единствената съществуваща рамка за мирно разрешаване на конфликта.
И Путин, и украинският президент Володимир Зеленски миналата седмица декларираха пред френския си колега Еманюел Макрон, че са отдадени на принципите, залегнали в Минските споразумения.
Вижте също "С особен цинизъм". Украйна и НАТО обвиниха Русия в провокация, целяща начало на военни действия