САЩ призоваха за публично заседание на Съвета за сигурност на ООН на 31 януари, за да обсъди струпването на руски войски по границата с Украйна. Вашингтон определя темата като "въпрос от решаващо значение за международния мир и сигурност".
Междувременно американският държавен секретар Антъни Блинкен за пореден път предупреди, че Русия е изправена пред "огромни последици", ако избере "пътя на агресия".
"Твърдя, че единственият човек, който може да ви каже какво ще е финалното решение на Кремъл, е [руският] президент [Владимир] Путин. Не мисля, че някой друг знае", коментира американският първи дипломат в интервю за Радио Свободна Европа.
Блинкен коментира ескалиращото напрежение ден, след като Вашингтон Вашингтон и НАТО отхвърлиха исканията на Москва вратата пред потенциалното украинско присъединяване към Алианса да бъде затворена завинаги, както и съюзническото военно присъствие в Източна Европа да бъде намалено.
Вижте също Украйна под заплаха. Какво ще прави НАТО и какво - БългарияТези руски искания бяха придружени от разполагането на повече от 120 000 руски войници и военна техника близо до границите на Украйна. Москва настояваше за мораториум върху разширяването на НАТО в бившите съветски републики като Грузия и Украйна и за изтегляне на войници и техника от Източна Европа.
Все пак Белият дом предложи в писмо до Кремъл свой план за "сериозен дипломатически път" към разрешаване на напрегнатата ситуация. Фокусът сега е върху това как руският президент Владимир Путин ще отговори на предложението на САЩ.
Your browser doesn’t support HTML5
С какво разполага украинската армия
Говорителят на Путин Дмитрий Песков каза пред репортери на 27 януари, че американският отговор не показва "готовност" да се съобрази с притесненията на Русия и оставя "малко поводи за оптимизъм". Той все пак добави, че "винаги има изгледи за продължаване на диалога, това е в интерес както на нас, така и на американците".
В отделни коментари руският външен министър Сергей Лавров пък заяви, че основното искане на Русия - Украйна да не се присъедини към НАТО - е било игнорирано, но въпреки това е възможно диалогът да продължи напред по други въпроси.
На този фон президентът на САЩ Джо Байдън проведе телефонен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски и потвърди пред него отново готовността на Съединените щати и съюзниците им да "отговорят решително" на руска военна инвазия.
Руската военна техника, която се настани на границата с Украйна
"Президентът Байдън каза, че има явна възможност руснаците да нахлуят в Украйна през февруари", заяви Емили Хорн, говорителката на Съвета за национална сигурност на САЩ, цитирана от Асошиейтед прес. "Казвал е това публично и предупреждаваме за това от месеци", добави тя.
Байдън е казал на Зеленски също, че САЩ проучват възможността за допълнителна макроикономическа помощ за икономиката на Украйна, която е под натиск в резултат на струпването на руски войски.
Преди това украинският президент написа в Туитър, че с американския му колега са се договорили за "съвместни действия в бъдеще" и са обсъдили възможностите за финансова подкрепа.
Вижте също "Ще отидем на дачата". Как Украйна реагира на евакуацията на американците