Правителството на Казахстан получи достъп до вътрешната система за докладване на съдържание на Facebook, след като централноазиатската държава и технологичната компания постигнаха споразумение. То ще позволи на властите да премахват съдържание, което определят като "вредно".
Споразумението между Казахстан и собственика на социалната мрежа, Meta Platforms, беше обявено в понеделник. До него се стигна след като казахстанските власти заплашиха да блокират милионите местни потребители на Facebook.
"Facebook предостави на Казахстан директен и ексклузивен достъп до своята система за докладване на съдържание, което ще помогне на правителството да докладва съдържание, което противоречи на глобалните правила за съдържание на компанията и местните закони на Казахстан", се казва в общо съобщение, разпространено от казахстанското правителство.
По-късно представител на Meta Platforms коментира пред Ройтерс, че компанията не е одобрявала общо съобщение, а обявеното от Казахстан отразява досегашни обсъждания. Според него, не става дума за ексклузивни права за Казахстан, а за утвърдената практика с други правителства.
През септември парламентът на Казахстан прие на първо четене законопроект, който задължава Facebook и други чуждестранни социални мрежи да се регистрират в страната и да отворят свое представителство на място. Абонатите на Facebook в Казахстан са 3,2 милиона, но другите платформи на компанията, като Whatsapp и Instagram са още по-популярни.
Казахстан преследва стотици опозиционни активисти и правозащитници заради постовете им в социалните мрежи. Фрийдъм хаус определя страната като несвободна, със сериозни нарушения за политическите права и гражданските свободи. "Репортери без граници" нарежда страната на 157-о място в годишната класация за свободата на медиите през 2020 г.
Вижте също „Не мога да вляза във Фейса“. Защо изчезнаха някои от най-популярните социални мрежи и какви са щетите