Руски газ започна да тече по газопровода „Северен поток 2“, който стига до Германия

Знак, на който пише "Северен поток 2", е сниман в Германия.

Операторът на "Северен поток 2" започна да пълни газопровода, който стига до Германия през Балтийско море. Затова съобщи базираната в Швейцария компания Nord Stream 2 AG, която е собственост на дъщерно дружество на руския енергиен гигант „Газпром“.

Според изявлението първата част от тръбопровода ще бъде постепенно запълнена, докато се покачва налягането.

Това е поредната стъпка, която приближава тръбопровода по-близо до експлоатация. Тя идва в момент, в който в Европа има намаляване на запасите от природен газ, а цените на енергията се покачват. Според експертите това заплашва икономическото възстановяване на континента от пандемията с коронавирус, особено в навечерието на зимния отоплителен сезон.

Вижте също Зимата идва. Защо поскъпна газът и каква е ролята на Русия

Германските медии съобщиха, че газът от „Северен поток 2“ може да започне да тече още този месец.

Проектът е предназначен за транспортиране на руски газ директно до Германия, заобикаляйки сухопътните маршрути през Украйна и лишавайки Киев от 2 милиарда долара годишно под формата на транзитни такси.

През последните години Украйна се опитва да спре проекта чрез лобиране и предупреждава Европа, че газопроводът може да бъде използван от Москва, за да оказва политически и икономически натиск.

Вижте също "Безразсъдно решение". Как Унгария и Украйна се скараха заради руския газ

САЩ не подкрепят "Северен поток 2", но президентът Джо Байдън по-рано тази година се отказа от наложените от Конгреса санкции по газопровода, за да изглади отношенията с Германия.

„Ние продължаваме да се противопоставяме на този газопровод“, каза говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс на 4 октомври. „Продължаваме да вярваме, че това е геополитически проект на Руската федерация и, разбира се, ще продължим да следим ситуацията“.

Вижте също Какво виждаме зад компромиса „Северен поток 2“