Международният олимпийски комитет (МОК) започна официално разследване по обвиненията, свързани с опита на Беларус насила да прибере своята спринтьорка Кристина Циманоуска от Токио, съобщи Би Би Си.
“Трябва да установим всички факти, което може да отнеме време. В момента най-голямата ни грижа е свързана със сигурността на атлетката“, каза говорителят на МОК Марк Адамс.
В понеделник Циманоуска влезе в посолството на Полша, а малко по-късно получи хуманитарна виза от Варшава. Тя прекара нощта в хотелска стая на летището в Токио, където беше поставена под засилени мерки за сигурност.
До ситуацията се стигна, след като Циманоуска отправи публични критики срещу ръководството на треньорския щаб и олимпийския комитет на Беларус. По нейни думи малко по-късно тя е била заставена да събере вещите си и да се приготви за завръщане в Минск.
“Страхувам се, че в Беларус вероятно ще ме вкарат в затвора”, каза тя пред представители на медиите. В крайна сметка атлетката беше отзована от делегацията на своята страна, което фактически забранява включването ѝ в бяганията. От щаба на Беларус оправдаха решението си с “емоционалното и психологическо състояние“, но бяха опровергани от атлетката и съпруга ѝ.
Представители на беларуската опозиция обвиниха Минск в опит за отвличане заради отправените от нея критики.
Междувременно Спорният арбитражен съд (CAS) в Лозана отхвърли молбата на Циманоуска за разрешение да се състезава в старта на 200 метра след забраната за участие от страна на олимпийския комитет на Беларус.
Според съда Циманоуска не е успяла да предостави достатъчно факти, за да защити молбата си.
Беларус се намира в ситуация на все по-голяма международна изолация след началото на протестите срещу избора на на Александър Лукашенко за пореден мандат начело на страната. Недоволството довед до хиляди арести, а представители на опозицията избягаха от страната.
В края на май Минск принуди пътнически полет на Ryanair, пътуващ от Атина за Вилнюс, да кацне в Беларус. Веднага след кацането в Минск, властите арестуваха опозиционния журналист Раман Пратасевич и неговата приятелка София Сапега.
Случаят беше определен от някои политици като „държавно отвличане“. САЩ и Европейският съюз наложиха нови санкции на Беларус.
Вижте също Беларус блокира достъпа до телевизионен канал и го обяви за "екстремистка организация"