Армения и Азербайджан незабавно трябва да разследват случаите, в които техни военни са използвали оръжия в гъстонаселени цивилни райони по време на шестседмичния конфликт в Нагорни Карабах. Това призовава правозащитната организация Амнести интернешънъл (Amnesty International). Подобни атаки нарушават международното право, подчертава организацията в свой доклад от 13 януари.
Двете страни в конфликта отричат да са насочвали удари срещу цивилни зони по време на сраженията, "въпреки неоспорими доказателства, че са го правили", посочва в документа базираната в Лондон организация за защита на човешките права. Според авторите на доклада и арменските, и азербайджанските военни части са използвали забранени експлозиви с широк обхват.
Амнести интернешънъл разполага с данни, че такива атаки "са били многократно извършвани в жилищни зони далеч от фронтовата линия, на места, където няма признаци наблизо да е имало военни цели".
Кризисен екип на организацията е посетил много от засегнатите цивилни райони от двете страни, след като на 10 ноември миналата година Русия издейства прекратяване на боевете. Правозащитниците са анализирали фрагменти от боеприпаси и снимков материал, благодарение на които са локализирали "18 атаки от арменски и азербайджански войски, в които противозаконно са били убити цивилни".
Вижте също Кой какво спечели и какво загуби след примирието в Нагорни КарабахПо време на проучването е била използвана и информация от очевидци на военните удари, както и от местни власти, неправителствени организации и журналисти. Според Амнести интернешънъл по време на последния конфликт в Нагорни Карабах, отнел живота на общо над 6000 души, са загинали поне 146 цивилни, сред които деца и възрастни хора.
Организацията посочва в доклада си, че осем от атаките срещу цивилни в региона са били извършени от арменски военни сили, а други девет – от азербайджанска страна. Оттам допълват още, че воюващите армии са използвали т.нар. клъстерни боеприпаси, както и "неточни балистични ракети, артилерия и системи за ракетно изстрелване, които не се насочват".
Друга правозащитна организация – американската Хюман райтс уоч (Human Rights Watch), също отбелязва в последния си годишен доклад, че и двете страни в конфликта за Нагорни Карабах са "извършили нарушения на международното право".
В момента в района на прекратените военни действия има около 2000 руски миротворци. Те охраняват пътя, който свързва Армения с Нагорни Карабах, обезопасяват мини, помагат на прогонените от боевете арменци да се върнат по домовете си и участват във възстановяването на инфраструктурата.
Вижте също Кога започват войните? 5 парчета от пъзела на име Нагорни Карабах