Your browser doesn’t support HTML5
Военни сили на Азербайджан навлязоха във втория от трите района, върнати от Армения, като част от споразумението, сложило край на шестседмичните боеве в Нагорни Карабах. Министерството на отбраната в Баку съобщи в сряда, че армейски части са навлезли в Карвачар (наричан от азербайджанците Келбаджар).
Карвачар се намира между Нагорни Карабах и Армения и предаването му първоначално беше насрочено за 15 ноември, но беше отложено от Азербайджан по хуманитарни причини. "Инженерната работа е завършена, за да осигури движението на нашите части в тази посока, трудните планински пътища по маршрута се почистват от мини и се подготвят за използване", се казва в изявлението на военното министерството.
Вижте също Кой какво спечели и какво загуби след примирието в Нагорни КарабахПо силата на подписаното от Азербайджан, Армения и Русия споразумение Ереван се съгласи да предаде на Баку контрола над три области, ограждащи Нагорни Карабах – Агдам, Карвачар и Лачин. Арменците се оттеглиха от Агдам на 20 ноември, а Лачин трябва да бъде предаден до 1 декември.
Изпълнението на споразумението с посредничеството на Русия беше обсъдено по време на телефонни разговори на руския президент Владимир Путин с азербайджанския му колега Илхам Алиев и арменския премиер Никол Пашинян, съобщи преди ден Кремъл. Тримата са говорили за отпускането на хуманитарна помощ за хората от Нагорни Карабах и за деблокирането на транспортните комуникации в региона.
През уикенда руски делегаци с участието на министъра на отбраната Сергей Шойгу и външния му колега Сергей Лавров посетиха Ереван и Баку. По време на срещите им също са били обсъдени дейността на руските миротворци в Нагорни Карабах и по-нататъшните стъпки за предоставяне на хуманитарна помощ на населението.
Почти 2000 руски войници се преместиха в райони в и около Нагорни Карабах по-рано този месец като част от споразумението, сложило край на 30-годишния конфликт в региона. Примирието включваше ангажимент двете враждуващи страни да отворят отново границите си за търговия, но без да ясен срок за това.
Путин обсъди по телефона във вторник ситуацията в Нагорни Карабах и с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган. Турция също реши да изпрати войски в Азербайджан, които да наблюдават изпълнението на сключеното споразумение. Русия има широки отношения както с Армения, така и с Азербайджан, но предоставя гаранции за сигурността на първата, докато Турция е твърд азербайджански съюзник с дългогодишни враждебни отношения с Ереван.