Във всеки областен град у нас да бъде обособена поне една болница изцяло за пациенти с COVID-19 и поне една за лечение на пациенти без COVID-19. Това е поискал здравният министър Костадин Ангелов от областните управители, съобщи БНТ.
Тази мярка се налага заради преминаването на границата от 600 заразени на 100 хил. души от населението. Областните управители трябва да изпратят предложенията си до Министерството на здравеопазването (МЗ) до края на седмицата, а кога ще стане реалното преструктуриране на лечебните заведения не е ясно, но се очаква да стане най-рано през следващата седмица.
Вижте също Без критерий, с неясен план. Кога една болница остава само за COVID-19“Дали една болница ще бъде достатъчна - не мисля, че една болница ще бъде достатъчна. Не мога да съм сигурен, че една "чиста" болница за София също ще е достатъчна, защото в София се лекуват и много граждани от страната”, каза Ангелов.
Според анализа на МЗ за София са необходими 4500 легла за лекуване на заразени с коронавирус, а по думите на министър Ангелов към момента има осигурени 4000 места и няма недостиг.
За останалите болници в страната остава задължението да поддържат 20% от общия си капацитет за лечение на пациенти с COVID-19, което беше въведено с предходна заповед на министъра на здравеопазването.
Вижте също "Болни и здрави на едно място". Кой може да съди държавата заради хаоса насред пандемиятаОт здравното министерство са взели решение да подкрепят и въвеждането на промени в Закона за здравето, които предвиждат уведомяването за поставяне в изолация или под карантина за всички заразни болести, включително и COVID-19, да става по телефона, чрез смс или с имейл.
Пред БНТ Ангелов обяви още, че се обмисля предложение за допълнителни промени в Закона за здравето, с които да се отмени задължителното болнично лечение за пациенти с коронавирус.
В България първите заразени бяха установени в началото на март. На 13 март беше въведено извънредно положение, което впоследствие беше променено на извънредна обстановка.
Към момента потвърдените случаи са 106 598, от които 72 649 са активни. За лечение в болниците са настанени общо над 5 400 души, смъртните случаи са над 2 413, а общият брой на излекуваните е над 31 хил.
Вижте също Никой не знае плана. Но правителството го следва