270 са новите случаи на заразени с COVID-19 в България за последното денонощие, показват официалните данни на Единния информационен портал към полунощ.
При направени 5582 теста, това означава, че установените нови инфекции са 4,8% от пробите.
Расте броят на хоспитализираните като те вече са 778, 42-ма от тях са в интензивни отделения.
Починали са още 9 души, с което броят им от средата на март достигна 383. Активните случаи на COVID-19 са 4988 от 11 690, потвърдени от началото на епидемията в България. Възстановените през денонощието са 146-ма от общо 6319.
Един от починалите е 19-годишен младеж от Велико Търново, който се е заразил на абитуриентския си бал. Оплакванията му са започнали на 7 юли, съпроводени с висока температура. Бил е настанен във Великотърновската болница. Диагнозата COVID - 19 е лабораторно потвърдена чрез PCR тест, съобщават от Регионалната здравна инспекция в града. Пациентът е починал вследствие на двустранна бронхопневмония и остра дихателна недостатъчност.
Новият здравен министър Костадин Ангелов заяви в петък, че въпреки устойчиво увеличаващия се брой на новозаразени, хоспитализирани и починали, не се налагат нови противоепидемични мерки:
„Ситуацията с разпространението на коронавируса към момента не налага връщане на ограничителните мерки. Огнищата, които възникват на различни места, са контролируеми на този етап“.
Ангелов увери, че властите имат „ясно разписан алгоритъм на национално и европейско ниво, по който се отчитат рисковете от разпространението и справянето с COVID-19.”
Той съобщи, че най-важните индикатори, които се следят са броят на заболелите и готовността на лечебните заведения - като апаратура и човешки ресурс, да приемат заразените с усложнения.
Вижте също Това не е краят. Как се мери епидемична ситуация“Засега системата е устойчива и не се налага връщане на ограничителните мерки, но ние сме готови да ги въведем, ако балансът, който имаме, не издържи”, заяви здравният министър.
Ангелов коментира, че недостигът на кадри и натовареността на хората в здравеопазването, са най-големият проблем. С тях той обясни и новите огнища на зараза в домовете за възрастни хора в Русе и Варна, където част от персонала работи и в болници. Министерството е готово да оборудва лаборатории за PCR изследвания и в по-малките лечебни заведения, но пречката е, че няма обучени хора.
САЩ отчитат рекордна смъртност, в Индия пият дезинфектант
Междувременно Съединените щати, най-силно засегнатата от пандемията държава, регистрирахарекорден брой на починали за 24 часа в петък. 1453-ма души е най-високата цифра от 27 май насам. Калифорния и Флорида, два от най-гъсто населените щати съобщават за рекорден брой на починали. Новите случаи за денонощие са 67 хиляди. От началото на пандемията повече от 4,6 млн.души в САЩ са потвърдени с COVID-19, а починалите са над 154 хиляди души.
Би Би Си съобщи, че поне 10 души са починали в индийско сел в щата Андра Прадеш, след като са пили дезинфектант. Те посегнали към алкохолния разтвор, след като питейните магазини в селото били затворени заради наложената му блокада във връзка с големия брой инфектирани с коронавируса.
300 млн. дози ваксина са резервирани за ЕС
Европейската комисия потвърди в петък, че е запазила 300 милиона дози от експерименталната ваксина срещу COVID-19, произведена от френската фармацевтична компания Sanofi S.A.
"Днес направихме важна стъпка с компанията Sanofi, за да осигурим достъп до бъдеща коронавирусна ваксина за европейците", заяви президентът на Комисията Урсула фон дер Лайен.
Европейската комисия иска да сключи сделки с до шест фармацевтични компании за разработваните от тях ваксини.
Договорът с Sanofi ще даде възможност всички държави членки на ЕС да закупят ваксината след приключване на изпитанията ѝ. Говорител на Комисията заяви, че не може да коментира кога ще бъде обявена окончателната сделка и възможната цена за ваксината.
ЕС преговаря още с Pfizer, Johnson & Johnson, Valneva, Moderna и с германските биотехнологичните фирми BioNTech и CureVac.
Вижте също Новият национализъм. Има ли риск богатите страни да изкупят всички ваксини за COVID-19От началото на пандемията потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в света наближават 17,6 милиона. Починалите от усложненията ѝ са над 679 хиляди души. Може да следите разпространението на епидемията по света на интерактивната карта, а в България - на Коронавирусът в България - факти и дати.