Убийството на високопоставения ирански генерал Касем Солеймани от страна на американските военни предизвика вълна от безпокойство от правителствата по света. Изказват се опасения, че ескалацията на напрежението между САЩ и Иран би могла да доведе до военен конфликт.
„Безмилостно отмъщение очаква престъпниците, които напълниха ръцете си с неговата кръв и тази на други мъченици“, написа в "Туитър" иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей часове след обявяването на новината. По-късно в телевизионно обръщение той каза също, че „джихадът на съпротивата ще продължи с двойна мотивация, а окончателната победа очаква бойците в свещената война“.
Светският лидер на мюсюлманската република – президентът Хасан Рохани също изказа подобно мнение и заяви, че Иран и „свободните страни в региона“ ще търсят отмъщение за убийството.
Според вътрешния министър на Иран Джавад Зариф пък действията на американските военни ще засилят съпротивата срещу САЩ и Израел в региона.
Иракският премиер в оставка Абдел Махди също критикува американските действия и заяви, че те могат да доведат до опустошителна война на територията на страната му.
По време на атаката срещу Солеймани бе убит и Абу Махди ал Мухандис, зам.-командир на Хашид ал Шааби – подкрепяни от Иран шиитски бунтовници в Ирак.
Вижте също Кой е Касем Солеймани и каква е ролята му в ИранВ САЩ редица представители на републиканската партия, от която е част и президентът Доналд Тръмп, изказаха подкрепа за действията на държавния глава.
„Оценяваме смелите действия на президента Доналд Тръмп срещу иранската агресия. До иранското правителство: ако искате още, ще получите още“, написа в "Туитър" републиканският сенатор Линдзи Греъм.
Все пак реакцията на десните в САЩ не беше изцяло положителна.
Членът на Сената Марко Рубио окачестви убийството като „отбранителни действия“, но изрази опасение дали решението за ликвидирането на Солеймани е било взето трезво и легитимно.
„Солеймани беше враг на САЩ. Това не се поставя под въпрос. Въпросът е дали Америка токущо ликвидира, без каквото и да е упълномощаване от Конгреса, втория по сила в Иран, знаейки, че с това възпламенява потенциална огромна регионална война“.
По-рано от "Фокс нюз" разкриха, че военната операция е проведена без Конгресът на САЩ да бъде уведомен и без за това да имало дадено разрешение.
Демократите изказаха критики срещу действията на Тръмп, като според тях неговите действия не са обмислени и могат да доведат до сериозни последствия за САЩ.
Вашингтон: Американските граждани в Ирак да напуснат страната
Вашингтон се обърна към американските граждани на територията на Ирак с призив те незабавно да напуснат страната.
Властите по света също изказват сериозни притеснения от убийството на Солеймани.
Говорителката на външното министерство на Русия Мария Захарова отправи критики срещу действията на САЩ във "Фейсбук", като според нея те ще доведат само до ескалация на напрежение и нищо друго.
В официалната позиция на руското външно министерство се поднасят съболезнования до иранския народ, а действията на Вашингтон се определят като „авантюристични“.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова за успокояване на обстановката. По негови думи в региона са се концентрирали „твърде много оръжие и твърде много бунтонвици“.
„Кръговратът от насилие, провокации и отмъщение от последните седмици в Ирак трябва да бъде пресечен. По-нататъшно влошаване на обстановката трябва да се избегне на всяка цена“, каза Мишел.
Другата световна сила – Китай призова за хладнокръвие и сдържаност, определяйки за изключително важно запазването на мира в Близкия Изток.
Междувременно стана ясно, че наследник на Солейми начело на "Ал Кудс" ще бъде Есмаил Гаани, който беше назначен на поста от Али Хаменей.