Живей от глад. Умри от глад.
Нищо не може да утоли това.
Пий вода, но мисли за извора.
През януари тези редове от албума „Удар“ (2015) на рапъра Матю Стоянов – Жлъч навършиха 10 години. Този петък годишнината ще бъде отбелязана с концерт.
Билетите вече са разпродадени, но Жлъч обещава да продължи да празнува „Удар“ през цялата 2025 г.
Текстовете в албума са негови, а бийтовете са на Евгени Енчев – Гена. С него Жлъч работи и до днес в рамките на творческия колектив и лейбъл So Called Crew, където влиза още един рапър – Илия Григоров, по-известен като Григовор.
„Удар“ е посветен на младите хора, на израстващите умове. Аз и Гената правихме този албум, когато тепърва бяхме открили какво ни харесва в музиката“, казва Жлъч пред Свободна Европа.
Целта им е да обединят „хрумки, събирани с години“ в албум, който да звучи като дебют – нищо че не е съвсем дебютен.
„Това е албумът за нашето израстване като хора и артисти“, казва Жлъч.
Десет години след създаването си „Удар“ се възприема като култова класика в българския рап. Емблематични парчета от него – освен цитираната „Никойнеможедатеспасиоттовакоетоискаш“, са „Немилост“, „Софийско градско“, „Тротоари“, „Нас“.
Не ще ми стигне един живот да обичам жена си.
Не ще ми стигне един живот да видя света.
Само един живот да правя к'вото знам.
Не ще ми стигне един живот да се разхождам
по тротоарите на София. („Тротоари“)
Самият Жлъч се определя като „рап момче“ от столичния квартал „Борово“. Там Матю се мести със семейството си, след като прекарва ранното си детство в „Дружба“ и „Люлин“.
Баща му е художникът Светлозар Стоянов – Свесто. Жлъч споделя, че родителите му отрано са го обграждали с изкуство и това му е повлияло като човек и творец. До днес рисува добре и обича да чете книги.
Завършва Класическата гимназия в София с дипломна работа, посветена на хип-хоп културата. После учи една година културология и две години българска филология, но се отказва от следването.
Започва да се занимава с рап музика през 2000-те години. Идеята на творчеството му е да показва „рационална алтернатива на неща, които са възприети като даденост“ в този тип музика. В песните на Жлъч често има силна социална критика. Някои са по-лирични, други са заредени с гняв.
„Удар“ беше опит да се вдигне летвата в българската рап музика. Съдейки по реакциите на слушателите, опитът беше успешен“, казва Жлъч и добавя:
„И след като сме хора, поставили летва, беше редно да се опитаме да я надскочим“.
Година след „Удар“ излиза „Светлосянка“ (2016) – миниалбум на Жлъч и Гена с песни като „Противотежест“ и „Идва“.
Ти си това, на което се правиш, така че внимавай к'во е.
Никой не чете финалния ти надпис, освен камък от хората остава спомен.
И ако някога някой с теб е бил откровен и непресторен,
дано си запазил това,
независимо дали е бил приятел или опонент. („Противотежест“)
През 2017 г. излиза албумът „Вода и вино“ на So Called Crew. През 2018 г. идва първият съвместен албум на Жлъч, Григовор и Гена – „Прилив“, с парчета като „Скоростна кутия“, „Отгоре“, „Точка“.
Следват два самостоятелни албума на Жлъч – „Звяра“ (2019) и „Вяра“ (2020). „Звяра“ е „своеобразно пътешествие през тъмната страна на човешкото примирение, материализъм и безскрупулност“. „Вяра“ е както продължението на „Звяра“, така и неговата противоположност.
През 2023 г. Жлъч, Григовор и Гена пускат още един съвместен албум – „Втори живот“ с песни като „Всичко е наред“, „Посолство“, „Нещо свое“.
В к'во ти се живее?
В джунгла или в зоопарк?
В единия случай си роб,
в другия – забравен от Бога звяр. („Зоопарк“)
За себе си Жлъч казва, че живее двоен живот между „умствения устрем“ и „унеса на улицата“ – препратки към песента му „Codex Ordinis“ от „Удар“. Още се опитва и да намери баланса, както казва в „Противотежест“.
„Жлъч е персонаж, който се оформи и живее главно когато съм на сцена или пиша песни“, казва той пред „Дневник“ и добавя:
„Така изразявам мнението за света на един ядосан добър човек“.
Той казва, че ядосан на невежеството, липсата на воля и смелост. На това, че хората в България правят твърде много компромиси. И все пак разочарованието от случващото се навън действа и като вдъхновение за работата на Жлъч.
„Именно защото се случват много отчайващи неща и ние не искаме да сме част от тях“, казва той.
„Стартирайки от „Удар“, вече 10 години си пробиваме път сами. Напълно независими сме като музиканти“, казва още Жлъч за себе си и останалите от So Called Crew. Освен че правят изкуство, те сами работят и за това то да стигне до хората.
Добавя, че целта им още в началото е била да тичат „маратон, а не спринт“. Както и да си изградят своя публика, на която да обещават с всеки нов албум да са по-добри.
Жлъч се радва, че 10 години по-късно хората гледат на „Удар“ не като на проект, затворен във времева капсула, а като албум, който звучи свежо и днес.
За следващите 10 години си пожелава „този остров, който изградихме в българската музика, да продължава да е над повърхността и около него да стане архипелаг“.
„Защото имаме нужда от повече българска музика, която е безкомпромисна, на високо идейно ниво и мотивира хората към някаква промяна“, казва Жлъч.
Форум