Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) подкрепи със своя декларация Мирослав Петров от Софийския районен съд (СРП), който се оказа обект на прокурорска проверка, заключила, че има “грешен начин на мислене”.
“Категорично се противопоставяме на всяко накърняване на независимостта на съдиите, оказване на натиск и влияние върху вътрешното им убеждение”, включително от прокуратурата, се казва в декларацията.
Случаят нашумя през последния месец, след като съдия Петров се оплака на ВСС, че прокуратурата води проверка срещу него, след като е останала недоволна от решението му да не отнеме колата на публициста Ивайло Цветков – Нойзи, осъден за шофиране под въздействие на алкохол.
В рамките на проверката срещу него прокурор Йордан Петров от Софийската градска прокуратура (СГП) отказа да образува разследване, но реши да докладва съдията за “грешен начин на мислене”, “гpeшeн миcлoвeн пpoцec и cклoннocт към зaлитaнe в нeпpaвилнa пocoкa”.
Повод за тези твърдения на обвинителя стана несъгласието му с мотивите на съдия Петров, че разпоредбата в Наказателния кодекс за отнемане на коли на пияни шофьори противоречи на конституцията и европейското законодателство. По този въпрос има висящо дело в Конституционния съд и е сезиран Съдът на ЕС в Люксембург.
Впоследствие стана ясно, че в рамките на тази проверка прокурор Петров е възложил на антикорупционната комисия да провежда оперативни действия спрямо съдията в опит да го уличи в престъпление.
Това се случи след сигнал на сдружението на близки на загинали в катастрофи деца “Ангели на пътя”.
По време на изслушване в Съдийската колегия съдия Петров каза, че иска да знае дали проверката срещу него е започнала по неподписан сигнал. Практиката на прокуратурата е да не разследва подобни твърдения. Сдружението потвърди, че сигналът е бил неподписан.
Прокуратурата няма правомощия да се произнася по правилността на съдебните актове, тя може единствено да ги обжалва пред горната инстанция. В случая с колата на Нойзи делото в момента се гледа от Софийския градски съд, но все още няма решение.
Този аргумент използва и Съдийската колегия на ВСС в декларацията си от вторник.
“Всяка форма на въздействие на друг държавен орган под давление на обществено недоволство или несъгласие с постановен съдебен акт, е недопустима”, пише в декларацията.
В нея се посочва също, че в няма конкретика за извършено от съдията престъпление в основанията за започване на проверката. Това поставя “сериозни въпроси и обуславя изводи за засягане независимостта на съдия Петров и съдиите, които разглеждат сходни казуси”.
“Конфронтацията между органи на съдебната власт руши върховенството на закона, ерозира авторитета на съда и прокуратурата, подкопава доверието на обществото, дискредитира институциите и може да доведе до непредвидими и опасни последици”, се казва още в текста.
Декларацията на Съдийската колегия на ВСС беше приета във вторник след два неуспешни опита.
В началото на февруари Прокурорската колегия на съвета защити със своя декларация прокурор Петров от вълната от критики към него от юридическата общност. Това стана факт, след като лидерът на “ДПС – Ново начало” Делян Пеевски открито зае страната на прокуратурата в този случай.
Форум