Парламентът отхвърли вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков в четвъртък. Против вота гласуваха 150 депутати - от ГЕРБ, БСП, ИТН, ДПС-Пеевски и ДПС-Доган.
"За" оставка на кабинета имаше само 54 гласа - от вносителите "Възраждане", МЕЧ и "Величие" при нужни най-малко 121 гласа.
От ПП-ДБ не участваха в гласуването.
То дойде ден след като депутатите обсъдиха мотивите за вота, внесен от "Възраждане", МЕЧ и "Величие". Трите антизападно настроени партии казаха, че искат оставката на правителството заради "провал" във външната политика. Като основен аргумент те посочиха подкрепата за Украйна.
Сега очаквано вотът на недоверие не мина, след като в сряда стана ясно, че единствено вносителите от трите партии ще го подкрепят.
След гласуването премиерът Росен Желязков благодари на всички, подкрепили кабинета.
"С това Вие подкрепихте европейската перспектива пред България и перспективата пред България за демократично развитие - такова, каквото голямата част от обществото желае", каза Желязков.
По-рано от ГЕРБ казаха, че реалната цел на вота на недоверие е "да спре пълната интеграция на България в Европейския съюз".
От ДПС-Доган, които във вторник решиха да продължат да подкрепят кабинета до юни, казаха, че ще гласуват "против" вота на недоверие, защото защитават прозападната ориентация на страната. Такава теза изказаха и от ДПС на санкционирания за корупция Делян Пеевски.
От ПП-ДБ казаха, че няма да участват в гласуването, защото според тях сега не е правилният момент и това не са правилните мотиви за оставка на кабинета. По думите на Николай Денков ПП-ДБ вече събира аргументи за свой вот на недоверие, който ще поиска, след като излезе докладът за еврозоната. Сред мотивите ще бъдат бюджетът, корупцията и работата на МВР.
Това беше първият вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков, откакто беше сформиран през януари.
Той беше внесен на 26 март от три от антизападно настроените партии: „Възраждане“, МЕЧ и наскоро влязлата в парламента „Величие“. Те искаха сваляне на кабинета заради „провал“ във външната му политика.
Основната външнополитическа позиция, заради която те поискаха оставката му, е подкрепата за Украйна. От "Възраждане" не са съгласни и с продължаването на санкциите срещу Русия, която нападна Киев.
Вторият основен мотив за вота по думите на вносителите беше „пасивността“ на кабинета по отношение на смъртта на българина Марин Маринов в Ивицата Газа. Маринов беше служител на ООН. Миналата седмица организацията съобщи, че той е бил убит при удар от израелски танк, а Израел отрече това.
Представителите на кабинета обаче отхвърлиха мотивите. Премиерът Желязков каза, че вотът на недоверие не е предизвикан от реални аргументи, а цели "да вклини раздор между партиите в коалицията".
Той добави и че България е част от Европа и "това е неотклонната позиция, която това правителство ще следва".
Форум