Той лежи в затвора в комунистическа България, защото е призовал за демокрация. Режимът му пречи да бъде с жената, която обича, а службите го арестуват, когато идва да я види. Накрая излиза от затвора и извежда любимата си тайно от страната.
Това са най-ярките моменти от историята на Алфред Фосколо.
Той е роден в България, но семейството му се мести във Франция. Това става след 9 септември 1944 г., когато Българската комунистическа партия (БКП) взима властта с преврат на фона на съветска окупация.
Години по-късно Алфред се връща и за пръв път се сблъсква с комунистическия режим. Той и негови приятели разпространяват листовки, които призовават за демокрация.
В България Алфред среща Райна Аръшева – жената, която става любовта на живота му. Но комунистическите власти не им разрешават да се оженят. Връща се, за да опита да издейства разрешение, но е арестуван на път обратно към Франция.
Алфред Фосколо е осъден на затвор за шпионаж и лежи в затвора.
Когато излиза от затвора и се връща във Франция, Алфред не забравя за Райна. И измисля план да я изведе тайно от страната.
Той разказва историята си в книгата „Направих каквото можах“, преведена от френски от Гълъбина Захариева и издадена от издателство “Прозорец”.
Той е сред героите на платформата „Истории от Белене“ на фондация „Софийска платформа“, която събира свидетелства на оцелели от репресиите на комунистическия режим в България.
Форум