Преди дни 16-годишно момче влезе в болница в Разград с травма, получена при падане след употреба на вейп.
Това не е първият случай на пострадало дете в страната след употреба на такова устройство. През януари непълнолетен загина при падане от балкон в Плевен, след като е пушил електронна цигара с опасно вещество.
Сега няколко партии и институции искат пълна забрана или по-строги мерки за търговията с подобни продукти.
Какво е вейп
Вейповете съдържат течност, която при вдишване се изпарява. Често в течността има никотин, който е пристрастяващ. Вейповете не съдържат тютюн, който причинява рак, и често се използват от възрастни, които опитват да спрат да пушат обикновени цигари. Вейповете обикновено съдържат и различни аромати.
Устройствата, които нямат никотин, може да съдържат други вредни химикали. Това включва тетрахидроканабинол (THC), който е забранен по закон, хексахидроканабинол и други опасни химични съединения, които се отделят при изпаряването на течността, казва пулмологът София Ангелова пред БНТ.
Полицейски акции са разкривали редица случаи на разпространение на забранени наркотични вещества, които се съдържат в течността на вейпове.
Колко е вреден
Според организацията за изследване на ракови заболявания Cancer Research във Великобритания все още няма данни за дългосрочните последици от пушенето на вейпове, тъй като те се разпространяват сравнително отскоро.
Вейповете не съдържат повечето от токсичните химикали, открити в обикновените цигари, а нивата на откритите вредни вещества обикновено са много по-ниски от тези в тютюневите цигари, пишат още от Cancer Research.
Друго предимство на вейповете пред тютюнопушенето е, че спестяват цигарения дим, който е опасен и за околните.
Въпреки това тези продукти носят рискове. Сред по-честите симптоми, които може да предизвика пушенето на вейп, са дразнене на устата и гърлото, главоболие и задух.
През 2020 г. в САЩ бяха установени над 2800 случая на увреждане на белите дробове, свързани с употребата на електронни цигари, както и десетки смъртни случаи.
Как се разпространява
В България Вейпове могат да бъдат закупени на място в търговски обекти, както и онлайн. През 2024 г. беше забранена продажбата на всички видове вейп на непълнолетни, независимо дали съдържат тютюн и други забранени вещества, или са с течности на базата на растения, билки или плодове.
Рекламата им по радиото и телевизията също беше забранена.
Глобите при нарушения варират от 1000 до 3000 лв. Според проверка на БНТ правилата често се нарушават дори при купуването на място в магазин.
Какво искат властите
Председателят на здравната комисия Костадин Ангелов от ГЕРБ каза, че партията ще внесе предложение за пълна забрана на продажба, включително внос, разпространение и търговия във физически обекти или онлайн на вейпове, независимо дали съдържат никотин, или не.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов от БСП също каза, че според него вейповете трябва да бъдат забранени.
Лидерите на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) все още не са коментирали темата, но депутатът Александър Симидчиев каза, че коалицията ще подкрепи "всичко, което ще ограничи разпространението и употребата на вейпове и енергийни напитки".
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов каза, че темата е обсъждана в комисията по култура и всички са се обявили за пълна забрана продажбата на тези продукти.
Според лидера на "ДПС-Ново начало“ и санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски трябва да се забрани "полулегалният внос на всякакви [евтини] боклуци от измислени държави", да се внася само от Европа и САЩ и да се затегне контролът от митниците и данъчните.
Институцията на омбудсмана поиска от здравното министерство законодателни промени и гарантиране на контрола върху продажбите и разпространението, тъй като в закона има "пробойни" при продажбата на тютюневи и други подобни изделия на деца.
Президентът Румен Радев свика Консултативния съвет за национална сигурност, който ще заседава на 18 февруари по темата "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях“.
"Вейпинг Аоциация - България", създадена през 2024 г., се обяви против пълна забрана, която според организацията според асоциацията ще доведе до в загуба на приходи за държавния бюджет, разширяване на нелегалния пазар и в правни и икономически рискове за бизнеса.
Асоциацията поиска широко обсъждане със здравни експерти, икономисти и представители на индустрията, за да се изработи “разумна и обоснована регулация”.
Какви са правилата в чужбина
Световната здравна организация (СЗО) от 2023 г. в 34 държави има пълна или почти пълна забрана на продажбата на електронни цигари, включително Бразилия, Мексико и Индия. В много държави, най-вече в Африка, няма регулации за тези продукти, а в повечето страни има определени ограничения за търговията с вейпове.
Правилата в Европейския съюз се различават в отделните държави. Европейската комисия (ЕК) определи регулаторни стандарти като ограничения за съдържанието на никотин, регистриране на продуктите в дадени институции, както и използване на етикети, на които пише вейповете да не се използват от непушачи.
Форум