Само Българската православна църква-Българска патриаршия (БПЦ-БП) може да бъде представител на източното православие в страната.
Това е една от промените в Закона за вероизповеданията, които парламентът прие с голямо мнозинство на второ четене в петък.
Новината идва, след като през декември Върховният касационен съд (ВКС) постанови, че Българската православна старостилна църква (БПСЦ) трябва да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията. По-късно Агенцията по вписванията отказа да го направи.
Решението на съда предизвика критики от страна редица партии, сред които ГЕРБ, БСП и "Възраждане", които инициираха и законодателните промени. Тогавашният служебен премиер Димитър Главчев и президентът Румен Радев също се обявиха срещу решението на съда.
To беше съобразено с Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), според който държавата не може да решава богословски спорове и да определя законодателно коя институция единствена може да "представлява и изразява" определено вероизповедание. Тълкуванието е задължително и за българските съдилища.
Предложението само БПЦ-БП да представлява източното православие в България беше подкрепен от 186 народни представители от всички парламентарни групи с изключение на един депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ).
Депутатите решиха също, че наименованията на други вероизповедания не може да съдържат думата „православна“, както и производни или сходни думи. Този текст беше одобрен с гласовете на 173 народни представители, а 11 депутати от "Морал, единство, чест" (МЕЧ) се въздържаха.
Според новите промени БПСЦ ще трябва през следващите два месеца да промени наименованието и устава си, като в противен случай ще бъде заличена.
"Не става въпрос, че има заплаха за Българската православна църква или че ще забраним плурализма на вероизповеданията. Става въпрос, че истинската заплаха е съдът, но не целият, а този на [филантропа Джордж] Сорос", каза Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало", имайки предвид ЕСПЧ.
Цонев и други депутати отправиха критики срещу ПП-ДБ, след като единствено бившият правосъден министър Атанас Славов се обяви против промените, като изтъкна, че те противоречат на практиката на ЕСПЧ.
"Тази законодателна интервенция е политическа употреба на църквата", каза той.
След постановлението на ВКС миналата година лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, Димитър Главчев и президентът Радев поотделно се срещнаха с предводителя на БПС-БП патриарх Даниил, за да изразят подкрепата си за БПЦ. Партия МЕЧ - най-малката и най-нова парламентарна сила, поиска оставката на ВКС заради решението.
По-рано тази седмица Даниил се срещна и с руската посланичка в България Елеонора Митрофанова.
Патриарх Даниил е известен с проруските си позиции и неведнъж се е изказвал по политически теми. Той следва наратива на путинската пропаганда за войната в Украйна и оневинява руските военни престъпления там.
Според експерта Калин Янакиев БПСЦ също е антизападно настроена. Тя се противопоставя на всякакви опити за сближаване с други християнски изповедания и критикува и Константинополския (Вселенския) патриархат.
Форум