Връзки за достъпност

Извънредни новини

"ЕС беше много лош с нас". Тръмп отхвърли идея за нулеви мита с Европа. Иска САЩ да ѝ продават енергия


Американският президент Доналд Тръмп говори пред медиите по време на срещата си с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Овалния кабинет на Белия дом във Вашингтон, 7 април 2025 г.
Американският президент Доналд Тръмп говори пред медиите по време на срещата си с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Овалния кабинет на Белия дом във Вашингтон, 7 април 2025 г.

Американският президент Доналд Тръмп отхвърли предложение от Европейския съюз (ЕС) за въвеждане на нулеви митнически ставки за внос на автомобили и индустриални стоки.

Този вариант беше предложен в понеделник от председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен в опит да бъде избегната търговска война между Вашингтон и Брюксел, след като САЩ въведоха 20% мита за внос от ЕС. В отговор Евросъюзът обяви готовност да наложи на американския внос реципрочни мита от 25%.

"Европейският съюз беше много лош с нас", каза Тръмп пред репортери в Белия дом, като за пореден път повтори обвинението си към европейските страни, че не купуват достатъчно американски стоки.

Вместо договорка за нулеви митнически ставки, той поиска Европа да започне да внася американска енергия, за да стопи по този начин търговския дфицит на САЩ с ЕС.

"Те ще трябва да купуват енергията си от нас, защото се нуждаят от нея, и ще им се наложи да я купуват от нас", добави Тръмп, цитиран от Франс прес.

Според него, ако Вашингтон започне да внася енергийни продукти на стойност 350 млрд. долара в страните членки на ЕС, дефицитът на страната му ще бъде ликвидиран за една седмица.

През миналата година Фон дер Лайен лансира сходно предложение. Тогава тя предложи евентуално увеличение на американските доставки на втечнен газ за Европа.

Въпреки че решението на Тръмп за повишаване на митнически ставки досега се отразява негативно на финансовите пазари и тез изгубиха над 6 трилиона долара от стойността си, той е решен да продължи политиката си. От думите му стана ясно, че той не планира отстъпки за ЕС.

"Измислят правила и регулации, които имат една причина - да не можеш да продаваш своя продукт в тези държави. Ние няма да позволим това да се случи. Това се наричат немонетарни бариери", каза Тръмп.

Реципрочните мерки на Европа

На този фон ЕК планира ответни мита от 25% за редица американски стоки, предаде Ройтерс, като се позова на официален документ, с който агенцията се е запознала.

От него става ясно, че Брюксел планира част от повишените ставки да влязат в сила още от 16 май, а останалите - от 1 декември тази година. Става въпрос за облагане на разнообразни стоки като диаманти, яйца, колбаси, птиче месо и други.

ЕС вече взе мерки за намаляване на вноса на стомана от САЩ с 15% и въведе квоти за алуминий. Предлаганите нови контрамита трябва да бъдат гласувани от страните членки на 9 април.

Европейският комисар по търговията Марош Шефчович коментира в понеделник, че ЕС силно предпочита да преговаря със САЩ, но няма намерение да чака безкрайно.

"Напълно сме готови за преговори, когато са готови и нашите американски партньори. Ще има нужда от време и усилия за ангажирането на САЩ. Досега не виждаме стъпки, които биха довели до взаимноприемливо решение", каза еврокомисарят.

Той подчерта, че е предложил през февруари нулеви митнически ставки за търговията с автомобили и индустриални стоки и тази възможност остава открита.

По думите на Шефчович повишените американски мита засягат 70% от износа на ЕС или стоки за около 380 млрд. евро.

Ситуацията с Китай

Министрите от ЕС са обсъдили и търговските отношения с Китай, като еврокомисарят по търговията Марош Шевчович ги информира за скорошните си разговори в Пекин.

От години ЕС се опитва да убеди Китай да сложи край на определени търговски практики, включително субсидии, които Евросъюзът смята, че изкривяват конкуренцията. Вносът на ЕС от Китай миналата година надхвърли износа с 304,5 млрд. евро.

При търговията си със САЩ ситуацията на ЕС е обратната - положително салдо от 198,2 млрд. евро. През 2024 г. Брюксел е изнесъл за Вашингтон стоки на стойност от 531,6 млрд. евро, а е внесъл такива за 333.4 млрд. евро.

След обявяването на решението на Тръмп, с което митата за внос от Китай бяха повишени с 34%, Пекин се закани да предприеме решителни контрамерки.

По думите на говорител на китайското министерство на търговията пред агенция Синхуа действията на Тръмп са "типична практика на едностранен тормоз". Той увери, че Пекин "ще се бори докрай, ако [Вашингтон] е решил да продължи по грешния път".

Kaк митата на САЩ ще се отразят на България и Европа
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00
  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Kaк митата на САЩ ще се отразят на България и Европа
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00
XS
SM
MD
LG