Връзки за достъпност

Извънредни новини

"По-лоши от най-лошия сценарий". Какво стана със световните пазари след митата на Тръмп


Президентът на САЩ Доналд Тръмп в Розовата градина на Белия дом по време на пресконференцията, в която обяви "реципрочни мита" срещу стотици държави по света.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп в Розовата градина на Белия дом по време на пресконференцията, в която обяви "реципрочни мита" срещу стотици държави по света.

Срив на пазарите, страх от рецесия, работници в неплатен отпуск и остри критики от бизнесмени и икономисти. Така накратко изглежда ситуацията в световната икономика ден след като американският президент Доналд Тръмп обяви нови мащабни мита върху вноса от страни от целия свят.

В сряда срещу четвъртък САЩ наложиха мита на вноса от близо 100 държави. Оказа се, че по отношение на много страни Тръмп дори не е въвел реципрочни мита, както казва, а изчисленията за размера са направени на базата на търговския дефицит спрямо отделните страни.

Въпреки сривовете, негативните реакции и прогнози Тръмп и неговата администрация твърдят, че са доволни от това, което виждат.

„Мисля, че всичко върви много добре. Това беше една операция. Харесва ми, когато един пациент го оперират и това е сериозна работа. Казах, че това ще стане точно по този начин. Пазарите тепърва ще разцъфтяват, също и акциите, страната ще разцъфтява, а целият свят иска да разбере дали може да направи някаква сделка“, каза Тръмп.

А представители на неговата администрация настояват, че митата ще дадат възможност на САЩ тепърва да преговарят от много по-силни позиции.

Как американските мита удариха американската икономика

До момента обаче митата, за които Тръмп твърди, че са спасителни за американската икономика, имат най-тежък ефект именно върху нея. Най-важните индекси за състоянието на стоковите пазари в САЩ отбелязаха сериозен срив и достигнаха най-ниските си нива от времената на COVID-19.

Индексът Daw Jones падна с цели 3,9%, а S&P 500 се срина с 4,8%. NASDAQ, който включва най-големите технологични компании на САЩ, се срина с цели 5,97%.

След най-големите губещи се оказа един от символите на американската икономика и технологичен напредък за последните десетилетия – Apple. Акциите на компанията, чието производство е почти изцяло базирано в Китай, се сринаха с близо 9%, а компанията се очаква да загуби десетки милиарди от предвидените постъпления за финансовата година.

Срив имаше и в акциите на големите американски търговци като Amazon, Walmart и друга от емблемите на Америка компании – спортната Nike.

Автомобилните гиганти, за които се очаква тепърва да бъдат засегнати, също получиха сериозни загуби. Акциите на Ford се сринаха с 4,7%, а тези на General Motors с 3,8%. Европейската Stellantis, която държи марки като Jeep и Chrysler, пусна в неплатен отпуск 900 от своите работници във фабрики в САЩ, съобщи Файненшъл таймс.

Между 6 и 11% беше сривът и за няколко от най-големите банки в САЩ като JP Morgan, Citygroup и Bank of America.

Според анализите на JP Morgan вероятността световната икономика да влезе в рецесия до края на годината е вече 60% от около 40% досега.

„Още преди обявяването на митата, компании като Walmart и Delta вече виждаха забавяне само заради говоренето за митата“, казва пред Ройтерс Кен Махони от Mahoney Asset Management в Ню Джърси.

Даниел Айвс, анализатор от базираната в Лос Анджелис фирма за управление на инвестиции Wedbush Securities, описа плановете на Тръмп като „по-лоши от най-лошия сценарий“.

Според икономисти следващата стъпка, която американските компании ще трябва да предприемат, е да решат как ще разпределят цената, която ще се стовари върху тях заради митата, очакваните обратни мерки и следващите от това покачвания на цените за стоки и суровини.

От асоциацията на потребителските марки в САЩ, в която членуват компании като Coca Cola, Procter & Gamble, General Mils, призоваха Белия дом да предприеме прецизиране по отношение на митата.

В своя позиция от асоциацията казват, че голяма част от производството им се намира в САЩ, а основните потребители са американските граждани, но митата върху определени стоки и суровини могат да доведат до значително увеличение на цените.

Намаляването на цените и намаляването на темпа на инфлацията бяха част от основните предизборни обещания на Доналд Тръмп.

Как действат митата върху Европа и Азия

Освен на американските борси, ефектът беше усетен и на пазарите в Европа и Азия. Европейският индекс STOXX Europe 600 достигна спад от 4,6% в рамките на един ден.

Индексите на пазарите в Германия, Франция и Обединеното кралство падат между 1,6 и 3%, но очакванията на експертите са това да бъде само началото.

Икономисти от Европа предупредиха, че митата ще повлияят значително на прогнозите за растежа на отделните икономики на континента.

Стойността на акциите в някои от най-големите компании като гиганта в доставките Maersk, спортната Adidas и други паднаха с между 9,5 и 11% за ден.

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен нарече въвеждането на митата „тежък удар за световната икономика“. Между временно стана ясно, че преговорите между европейските държави, които ще търсят общ отговор на действията на Тръмп, ще започнат в началото на следващата седмица.

Френският президент Еманюел Макрон допусна, че едно от действията, които предстоят, е изтеглянето или замразяването на всички инвестиции в американски компании.

Положителна реакция към митата дойде от Унгария, чийто лидер Виктор Орбан е приближен както до Тръмп, така и до руския президент Владимир Путин. Външният министър на страната Петер Сиярто каза, че ЕС сам си е виновен за митата и призова за преговори със САЩ, които да понижат европейските мита спрямо Вашингтон.

В същото време индексът на борсата в Токио отбеляза спад от около 6% за рамките на един ден. Премиерът на Япония Ишиба Шигеру каза, че е „разочарован“ от решението на Вашингтон и се надява страната му да получи изключение от тях след потенциални преговори.

Подобни бяха реакциите още в Южна Корея и Тайван, които определиха митата като „много безотговорни“ и заговориха за общ отговор.

Най-големият противник на САЩ в глобален план – Китай, заклейми митата и ги определи като опасни действията, които могат да доведат до „глобална търговска война“.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Как Делян Пеевски е и в опозиция, и във властта
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
XS
SM
MD
LG