Най-важното тази сутрин:
- Папа Франциск
- “Захарна фабрика”
- Руските удари срещу Украйна
След тежко боледуване в неделя почина папа Франциск, главата на Римокатолическата църква.
Последната му публична поява беше ден по-рано, на Великден, когато той се появи на балкона на базиликата “Свети Петър” в Рим и благослови хората, събрали се на площада.
Хорхе Марио Берголио, както беше рожденото му име, беше избран за глава на Римокатолическата църква през 2013 г. Той беше първият папа от Америка и първият от повече от хилядолетие, роден извън Европа. Вижте тук най-важното от биографията му.
Хиляди хора се събраха на площад “Свети Петър” след новината за смъртта на папата. Световни лидери изразиха почит към него, а в родната му Аржентина е обявен траур.
Смъртта на папата дава началото на строго организирана поредица от събития, усъвършенствана през вековете, в края на която ще бъде избран нов лидер на Католическата църква. Можете да видите какви са стъпките в този текст на “Булевард България”.
Съборените къщи
Десетки хора в София прекараха седма нощ навън, след като незаконните постройки в ромската махала в столичния квартал “Захарна фабрика”, в които живееха, бяха срутени.
Това се случи въпреки разпореждане на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, което забранява събарянето на постройките, докато на хората не бъдат осигурени алтернативни жилища.
За да заобиколи разпореждането, районният кмет Емил Бранчевски използва три неверни твърдения. Препоръчвам ви този текст, който подрежда фактите.
Вотът на недоверие
Мнозинството в парламента отхвърли втория вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков. Срещу кабинета гласуваха МЕЧ, “Възраждане”, “Величие” и ДПС на Ахмед Доган, което напусна управляващото мнозинство, но те нямат достатъчно гласове.
В управляващата коалиция останаха ГЕРБ, БСП и ИТН. ДПС на Делян Пеевски и ПП-ДБ също не подкрепиха вота на недоверие. ПП-ДБ каза, че ще внесе такъв, след като България получи дата за членство в еврозоната.
Правителството ще опита да спаси второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в размер на 653 млн. евро. Управляващите искат от плана да отпадне поет ангажимент за забрана на производството на електроенергия от въглища от 2038 г.
Европейската прокуратура извърши 200 претърсвания в 10 европейски държави като част от разследване на мащабна престъпна схема за внос на повредени коли от САЩ. Разследването е кръстено “Ненаситните”, а схемата е действала и в България.
“Примирието” на Путин
Руският президент Владимир Путин призова за великденско примирие в Украйна, но Русия продължи нападенията си срещу украинската армия. По данни на Киев руските сили са извършили стотици обстрели срещу позиции на украинските военни след обявеното начало на примирието. А след края му Русия изстреля вълна от ракети и дронове.
Путин нарече руските ракетни удари срещу украинските градове Суми и Кривой Рог “възмездие” за действията на украинските сили. При двете атаки в седмицата преди Великден загинаха десетки цивилни, сред които и деца.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио каза, че Вашингтон ще прекрати усилията си за посредничество между Русия и Украйна, ако до няколко дни не стане ясно, че скоро ще бъде постигнато мирно споразумение.
Дни по-късно президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че се надява “Украйна и Русия да сключат сделка тази седмица” и да започнат да “правят голям бизнес” със САЩ.
Три години след като нападна Украйна, Русия започна да предлага евтини ипотечни кредити за имоти в украински градове — включително в такива, които са под контрола на Киев. Каква е целта? Отговорът е тук.
Чатовете с военни планове на САЩ
САЩ удариха контролираното от хутите петролно пристанище Рас Иса в Йемен. Това е най-смъртоносният въздушен удар откакто Вашингтон започна през март военната си операция срещу групировката, подкрепяна от Иран.
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет е обсъждал планове за удари срещу хутите в приложението Сигнал със съпругата, брат си и личния си адвокат, съобщиха американски медии. Това е вторият случай, при който става публично известно, че висши представители на американската администрация са обсъждали военни планове в чатове в Сигнал с външни лица. Първият път в чата погрешка беше добавен журналист.
Търговската война между САЩ и Китай е в разгара си след новите мита, наложени от администрацията на Доналд Тръмп. Пекин отговори с ограничаването на износа на ресурс, който е важен за ключови американски индустрии, включително за отбраната. Става въпрос за редкоземните елементи. Кои са те и защо са важни? Тук е обяснено.
Няколко препоръки
Хората в еврозоната да могат да плащат безопасно, без такси и без да зависят от чужди финансови компании – това е идеята на дигиталното евро. Но на фона на очакваното въвеждане на еврото в България, се появиха лъжи. В това видео ще намерите фактите.
Гражданите на десетки държави пътуват в ЕС, без да са им нужни визи. Сега обаче Брюксел обмисля промяна на правилата. Кои държави може да засегне възможно ограничаване на безвизовите пътувания? Отговорът е тук.
Най-новият пенсионен фонд в България – “ДаллБогг: Живот и здраве”, бързо трупа клиенти. Но има сигнали на хора, чиито партиди са прехвърлени към фонда без тяхно знание и съгласие, включително чрез фалшив електронен подпис, след посещение в една група болници. Препоръчвам ви тази история, разказана от Николай Стоянов в “Капитал”.
В края на март 12-годишната Сияна Попова загина в катастрофа. Случаят предизвика вълна от съпричастност и обществено недоволство. Правителството обеща 37 мерки. Но стратегия за безопасност по пътищата има и сега. Въпросът е кой, дали и как я прилага.
Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" - преглед на най-важните новини.
Искрено ваша,
Елица Симеонова
Форум