Избраният за нов президент на САЩ Доналд Тръмп разкритикува администрацията на действащия президент Джо Байдън за това, че е дала на Украйна разрешение да нанася удари дълбоко в територията на Русия с американски ракети.
„Не биваше да се допуска това да се прави“, каза Тръмп в интервю за списание Тайм, публикувано в четвъртък. Според него това води до ескалация на военните действия.
Изказването му идва близо месец след като Байдън разреши на Украйна да използва оръжия с голям обсег по-дълбоко в територията на Русия. Преди това Киев можеше да използва американски ракети, за да поразява само цели в региони, разположени близо до границата.
Дълго време Вашингтон не се отказваше от тези ограничения заради опасения, че това може да подтикне Москва да използва ядрено оръжие.
Байдън промени решението си по въпроса, след като Тръмп спечели президентските избори в началото на ноември. Оттогава администрацията на демократите търси начини да засили подкрепата за Украйна, преди републиканецът Тръмп да встъпи в длъжност през януари 2025 г.
Така от миналия месец Киев вече може да използва американските ракети ATACMS, за да нанася удари по военни обекти по-дълбоко в руската територия. Ракетите могат да поразяват цели на разстояние до 300 км.
Администрацията на Байдън обоснова решението си с това, че Русия е ескалирала конфликта, като е разположила на фронта с Украйна около 11 хиляди войници от Северна Корея.
Говорителят на САЩ по въпросите на националната сигурност Джон Кърби отказа да отговори на коментарите на Тръмп. Кърби каза само, че президентът Байдън ще продължи да подкрепя Украйна до края на мандата си следващия месец.
Само няколко дни след като Украйна изстреля първите си ATACMS ракети към Русия, Кремъл отговори, като нанесе удар по Украйна с нова балистична ракета, способна да носи ядрена бойна глава. Целта на удара беше да отправи послание към Запада, каза Москва.
Тръмп не каза дали ще оттегли едностранно разрешението Украйна да нанася удари по-дълбоко в Русия, когато встъпи в длъжност като президент на САЩ, или ще го използва като разменна монета при евентуални преговори с Кремъл.
Още по време на предизборната кампания Тръмп каза, че може да сложи край на почти тригодишната война между Русия и Украйна само за „24 часа“. Това породи опасения, че бъдещият президент може да принуди Киев да отстъпи част от своите територии, които в момента са окупирани от Москва.
САЩ са най-големият доставчик на оръжия за Украйна, което дава на Вашингтон значително влияние върху евентуалните мирни преговори.
Украинският президент Володимир Зеленски поиска гаранции за ангажиментите на Запада по отношение на сигурността на страната му. Зеленски и повечето украинци искат членство на Украйна в НАТО, като твърдят, че само то ще попречи на Русия да нахлуе отново.
По време на интервюто пред Тайм Тръмп не беше попитан за членството на Украйна в НАТО, но в миналото е критикувал алианса заради това, че около 60% от военните му разходи идват от САЩ.
По време на среща със Зеленски и френския президент Еманюел Макрон в Париж миналата седмица Тръмп каза, че не подкрепя присъединяването на Украйна към НАТО, предаде Уолстрийт джърнъл.
Въпреки това Тръмп каза, че иска европейски мироопазващи сили да наблюдават прекратяването на огъня между Русия и Украйна. САЩ биха подкрепили усилията в тази посока, но не с американски войници, каза Тръмп на Зеленски и Макрон според информацията на вестника.
Форум