Месец след изборите екипът на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп обсъжда три идеи за прекратяване на войната в Украйна.
Едната е на новия специален пратеник за Украйна Кий Келог. Другата е на вицепрезидента Джей Ди Ванс. Третата се приписва на Ричард Гренел, посланик на САЩ в Германия (2018-2020) и директор на Националното разузнаване (2020).
Това са идеи, общи представи. Всички те повтарят или казват със свои думи изявленията на Тръмп за незабавно спиране на войната. Нито една от тези идеи няма форма на план.
Всички твърдят, че войната трябва да бъде спряна, но не казват как точно. Има повтарящи се моменти, например създаване на „демилитаризирана зона“ (Келог и Ванс) или „автономна зона“ (Гренел) и замразяване на въпроса за членството на Украйна в НАТО.
Единственият лост за влияние към двете воюващи страни е подкрепата за Украйна
Единственият лост за влияние към двете воюващи страни е подкрепата за Украйна. Ако Украйна откаже участие в преговори, помощта за нея ще спре. Ако Русия откаже, помощта за Украйна ще се засили.
Това са общите насоки и в тях няма нещо особено. Но и не се очаква толкова сложна преговорна задача да е публично достояние. Това би било риск за подмяна на сериозни посреднически усилия с привлекателен образ пред публиката.
Какво е новото
Тези дни обаче се появи нещо ново, пак във формата на изявление или декларация.
Доналд Тръмп направи първото си посещение като новоизбран президент за откриването на реставрираната Нотр Дам. В посещението се открояват два момента, и двата знакови, вторият съществен.
Тръмп, облечен случайно или не в жълто и синьо, се срещна с Володимир Зеленски с посредничеството на домакина Еманюел Макрон, с когото Тръмп има добри лични отношения от предишния си мандат.
Тази среща, разбира се, е далеч от всякакви преговори, а и моментът не предполага говорене по същество. Но за Тръмп личните контакти играят роля, а и атмосфера видимо е позитивна. На срещата са повторени заявленията за незабавно спиране на войната.
На този фон може да се припомни, че остана неясно дали, кога и какво е говорил Путин с Тръмп след 5 ноември. Но от страна на САЩ се чу (независимо дали разговор е имало), че Тръмп е предупредил Путин да не ескалира военните действия.
Тук единствено важна е позицията на Тръмп – да спре ескалацията. Дали е изказана в разговор в Путин или не, няма значение, това е публично заявена позиция на Тръмп. Тя, между другото, подсказва, че Русия е агресорът.
По-интересно е съобщението на Тръмп за войната в неговата социална мрежа Truth Social от 7 декември. Повод е колапсът на режима в Дамаск. Ето го цялото:
"Асад си отиде. Избягал е от страната си. Покровителката му Русия, Русия, Русия, начело с Владимир Путин, вече не е заинтересована да го защитава. Преди всичко нямаше основание Русия да е там. Те загубиха интерес към Сирия заради Украйна, където близо 600 000 руски войници лежат ранени или мъртви във война, която никога не трябваше да започва и би могла да продължи вечно".
"В момента Русия и Иран са в отслабени, първата заради Украйна и лошата си икономика, другата - заради Израел и неговите военни успехи. Зеленски и Украйна също биха искали да сключат сделка и да спрат лудостта. По нелеп начин те са загубили 400 000 войници и още много цивилни граждани. Трябва незабавно да се прекрати огънят и да се започнат преговори. Твърде много животи са пропилени съвсем напразно, твърде много семейства са разрушени, а ако това продължи, може да се прерастне в нещо много по-голямо и по-лошо. Познавам Владимир добре. Сега е момент да действа. Китай може да помогне. Светът чака!", завършва публикацията си Тръмп.
Независимо, че конкретен план няма и може би и няма да има преди да започнат преговори, тук са казани няколко съществени неща.
- Тръмп свързва падането на сирийския президент Башар ал-Асад с Русия и твърди, че на Русия не ѝ е мястото в Сирия. Това го знаем от първия мандат на Тръмп, но сега е повторено в контекста на вероятни преговори за Украйна. На Русия не ѝ е мястото в Сирия, както изобщо не ѝ е мястото в Украйна. За Тръмп двата процеса са сходни.
- Тръмп избягва обидни лични квалификации, обаче мисли Русия и Иран като девиантен тандем. Но уточнява, че и двете страни са в слаба позиция. Русия е отслабена заради войната в Украйна и западащата икономика, пред която се задава рецесия.
- Тръмп говори от името на Украйна и казва, че Зеленски и Украйна искат мир, искат „да спрат лудостта“. Ясно че, че ако има лудост, каквато несъмнено има, тя идва от инвазията, тоест по произход е руска лудост. И Тръмп и Зеленски искат лудостта, започната от Русия, да спре. (Тук пак се чете, че както няма място в Сирия, така на Русия не ѝ е мястото и в Украйна.)
- Накрая Тръмп казва, че е крайно време Владимир (Путин) да действа. И подчертава, че целият свят сега това очаква. С позоваване на „целия свят“ Тръмп се представя като говорещ от името на света, който очаква от Путин да спре лудостта.
Каква част от казаното е трайна позиция остава да се види. Но този пост, който се чете от целия свят, е основание да се смята, че сме в началото на предстоящ решителен натиск.
Какво значи всичко това
Спиране на войната ще бъде само спиране на военни действия, a не край на войната. С временно примирие ще започнат трудни преговори за трайните условия на бъдещ мир. Те могат да се проточат месеци, дори години. В момента временно примирие е нужно и на двете страни. Но в стратегически план то ще бъде по-благоприятно за Украйна.
Временно примирие е нужно и на двете страни, но в стратегически план то ще е по-благоприятно за Киев
В условия на временно примирие, докато траят преговорите Русия е изолирана, ще продължи да потъва в икономическа криза, ще премине към рецесия, има вероятност да колабира социално и икономически.
Путин трудно ще обясни спиране на военните действия и още по-трудно започването им, каквито въпроси ще се задават по-често. Санкциите ще продължат да се затягат и да ограничават възможностите за заобикаляне чрез полулегални инструменти, особено доставки и логистика, кораби, банкови операции.
Обратното, примирието ще работи по-добре за Украйна, която във временно по-спокойна ситуация има възможност да свърши доста работа за себе си.
Отвъд позицията в Truth Social Тръмп показа в Париж едно по-различно лице. Дали това е лицето, с което той е присъства на международна сцена, е рано да се каже. Но както публикацията му, така и цялото посещение в Париж показват отклоняване от реториката на кампанията, която тревожеше западния свят.
*Становищата, изказани в рубриката „Мнение“, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.
Форум