Връзки за достъпност

Извънредни новини

Световната здравна организация без САЩ. Какво означава това


Колаж на Свободна Европа
Колаж на Свободна Европа

В 77-годишната история на Световната здравна организация има само няколко държави, които са я напускали – през 1949 г. Всички са били част от бившия съветски блок. Сега, 76 години по-късно, САЩ са тези, които напускат. Но те са най-големият донор на организацията. Какво следва от това решение?

С един подпис. Така само преди няколко дни американският президент Доналд Тръмп сложи край на членството на САЩ в Световната здравна организация (СЗО).

Това се случи само няколко часа след като той встъпи в длъжност. И не изненада никого. Още през 2020 г. той искаше да направи същото, но не успя, защото не беше преизбран за президент.

Сега, след като изтече 1-годишен срок за предупреждение, това ще бъде факт. Експертите предупреждават, че оттеглянето на най-влиятелния член на СЗО може да навреди не само на световното здравеопазване. Може да окаже влияние и в геополитически план.

Тръмп отдавна обвинява СЗО в това, че е „корумпирана“ и че ограбва САЩ. На този фон хората, които гласуват за него, са все по-скептични към значението на подобни международни структури.

В свое изявление организацията каза, че съжалява за решението на САЩ и се надява, че страната ще размисли.

Поне през следващите 4 години обаче това изглежда малко вероятно. Тръмп дори поиска администрацията му да намери нови партньори, които да поемат дейностите, извършвани преди това от СЗО.

Какво е СЗО

СЗО е агенцията на ООН, която „обединява нации, партньори и хора, за да насърчава здравето, да държи света в безопасност и да служи на уязвимите – така че всеки и навсякъде да може да постигне най-високото ниво на здравеопазване“, пише на сайта на организацията.

Тя е създадена след края на Втората световна война, като в устава ѝ е посочено, че „неравномерното развитие“ на здравните системи на различните страни е „обща опасност“.

В нея членуват 194 държави от 195 официално признати в света. Лихтенщайн е единствената страна, която е членка на ООН, но не и на СЗО.

След една година, когато процедурата по оттегляне приключи, САЩ ще се присъединят към тази група.

Последният път, когато държави са напускали СЗО, е една година след създаването ѝ. Тогава Съветският съюз и редица държави, които са негови сателити, се оттеглят на фона на нарастващото напрежение в Студената война. Въпреки това те се връщат през 1956 г.

Какво точно прави организацията

СЗО отговаря за редица програми в областта на общественото здраве, включително за ваксините. Всяка година учените в организацията си сътрудничат със здравните служители по света, за да определят кои щамове на грип и COVID-19 да бъдат включени в актуализираните версии на съответните ваксини.

Когато има огнища на вируси, държавите обикновено първо съобщават за тях на СЗО и споделят проби с организацията.

Най-значимото постижение на СЗО е ликвидирането на едрата шарка по време на Студената война, в което САЩ и Съветският съюз си партнират, въпреки обтегнатите си отношения. Именно такава е първоначалната идея на организацията – сътрудничество в името на здравеопазването въпреки идеологическите различия.

През последните години СЗО съдейства за спирането на разпространението на болестта ебола. Заради нея в периода 2014 – 2016 г. в Западна Африка загинаха най-малко 11 хиляди души от над 28 хиляди заразени.

СЗО имаше водеща роля и при реакцията срещу пандемията от COVID-19.

Въпреки това агенцията е критикувана, че е неефективна, непрозрачна, прекалено зависима от частни донори и ограничена политически.

В изявление след решението на Тръмп СЗО написа, че „през последните 7 години е осъществила най-големия набор от реформи в своята история, за да промени отчетността, ефективността на разходите и въздействието в страните“.

Защо Тръмп иска САЩ да се оттегли

Причините Тръмп да не харесва СЗО са основно две – справянето ѝ с COVID-19 и големият членски внос, който плащат САЩ.

САЩ осигуряват около 18% от финансирането на СЗО, пише Ройтерс. Двугодишният бюджет на агенцията за 2024-2025 г. е 6,8 млрд. долара. През този период САЩ са финансирали 75% от програмата на СЗО за ХИВ и други полово предавани болести и над половината от средствата за борба с туберкулозата, показват данни на агенцията.

„Световната здравна организация се е превърнала в корумпирана глобалистична измама, платена от САЩ, но притежавана и контролирана от Китай“, каза Тръмп по време на предизборната си кампания през 2024 г.

Той обвинява организацията, че е помогнала да прикрие данни за произхода на COVID-19. Според Тръмп вирусът е лабораторно създаден в Ухан – нещо, което СЗО не е потвърдила до този момент.

Какво заповяда първо Тръмп
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Експертите смятат, че докато Тръмп се фокусира върху произхода на коронавируса, пропуска важната роля на СЗО в борбата с COVID-19.

Пред Си Ен Ен Алън Бърнстейн, директор на инициативата „Глобално здраве“ в Оксфордския университет, казва например, че СЗО е имала решаващо значение за убеждаването на Китай да публикува генетичната последователност на вируса в началото на 2020 г.

Как ще се отрази на САЩ и на света

Оттеглянето на САЩ от СЗО ще окаже влияние на няколко нива.

Най-очевидното от тях е, че организацията ще загуби най-големия си донор. Това може да спре редица инициативи в областта на световното здравеопазване, включително усилията за ликвидиране на полиомиелита, програмите за майчино и детско здраве и изследванията за идентифициране на нови вирусни заплахи.

Американските агенции за здравеопазване, които работят със СЗО, също ще пострадат. С напускането си САЩ ще загубят достъпа до координираните от СЗО инициативи, като например определянето на годишния състав на противогрипните ваксини. Така страната може да произвежда по-малко ефективни ваксини.

Освен това САЩ няма да имат бърз достъп до генетичните бази данни, управлявани от СЗО, което би могло да забави опитите за производство на имунизации и лекарства.

„Изводът е, че оттеглянето от СЗО прави САЩ и света по-малко сигурни“, казва пред Тайм д-р Том Фриден, президент и главен изпълнителен директор на здравната организация с нестопанска цел „Решителност за спасяване на живота“ и бивш директор на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC).

Оттеглянето на САЩ от СЗО може да има и геополитическо значение. Причината е, че до този момент САЩ играят решаваща роля в глобалната здравна политика, като финансират програми, които осигуряват основни ресурси като ваксини и чиста вода.

„Ако ние не подкрепяме или не правим тези неща, почакайте да видите как ще ги правят руснаците и китайците“, казва д-р Майкъл Остерхолм, директор на Центъра за изследване и политика в областта на инфекциозните болести в Университета на Минесота.

„Те ще запълнят пространството след нас и ние абсолютно ще загубим връзките си със страни, които са били ценни за нас през последните десетилетия.“

Макар Тръмп да иска да замени СЗО с друга неправителствена организация това може да се окаже трудно предвид влиянието, което СЗО има по света. Според експертите в момента никой не разполага със същото ниво на доверие, инфраструктура и връзки в различните страни, както Световната здравна организация.

  • 16x9 Image

    Павела Костова

    Павела Костова е журналистка в Свободна Европа от 2023 година. Завършила е бакалавърска степен "Журналистика" в Новия български университет. 

Форум

XS
SM
MD
LG