Елитните войници от корпуса "Буря" на Северна Корея се считат за гордостта на Народната армия на комунистическата страна. Според бивш техен член обаче те ще бъдат пушечно месо срещу вече опитните украински войници.
Хьонсунг Лий прекарва три години и половина в артилерийски и разузнавателен батальон в началото на века. Престоят му в армията на Северна Корея включва шестмесечно обучение заедно с корпуса „Буря“, за чиито членове се смята, че са били изпратени в Русия.
На фона на съобщения, че севернокорейски войски вече са попаднали под украински огън в югозападната част на Курска област в Русия, 48-годишният Лий смята, че дори и войниците от "Буря" не са готови за такава битка.
„Те изобщо не са подготвени“, казва Лий пред Радио Свободна Европа (RFE/RL) по телефона от САЩ, където пребивава, след като е дезертирал от Северна Корея преди десетилетие.
Севернокорейските мъже са задължени да се присъединят към армията на 17-годишна възраст, казва Лий, и обикновено служат 10 години.
„Те никога не са участвали в големи конфликти“, казва той за войниците, изпратени в Русия. „Нямат истински боен опит.“
Подготовката
Киев каза, че 11 000 севернокорейски войници вече са пристигнали в Курска област. Тя е частично окупирана от украинските войски, които през август предприеха изненадващо нахлуване на руска територия.
Украинското военно разузнаване съобщи, че Русия е оборудвала севернокорейските войници, разположени в близост до украинската граница, със стандартни пехотни оръжия, включително щурмови пушки, противотанкови ракети и гранатомети.
Пхенян е приел много от руските оръжейни системи, казва Ли, което предлага известно ниво на познание от страна на севернокорейските войски. Според украинското разузнаване изпратените в Русия войници са получили и по-модерни технологии, включително устройства за нощно виждане и термовизия, както и оптически мерници.
Но войната в Русия е и смъртоносен полигон за изпробване на модерни оръжия, включително бойни дронове и управляеми бомби и ракети.
Това може да създаде проблеми за севернокорейските войски, които „всъщност не тренират с това оборудване“, каза Лий. Тяхното обучение след пристигането им в Русия вероятно е било „базово“, казва Лий, и за толкова кратко време те „не могат да овладеят безпилотните самолети и високотехнологичното оборудване“. Това според него ще остави севернокорейските войски „уязвими“.
Трудна позиция
Бивши украински официални лица допускат, че броят на жертвите сред севернокорейските войски може да достигне 90%.
„Бих казал, че това може да е точна оценка", казва Ли. "Те не са добре обучени и това е много непозната среда за тях. Никога не са били на чужда земя, а и украинските военни ще използват ракети и дронове“.
Ли, който е съосновател на базираната във Вашингтон Асамблея на севернокорейските млади лидери, за да насърчава развитието на нови лидери сред севернокорейските дезертьори, се включи в социалните мрежи, за да убеди севернокорейските войници, „че няма причина да жертват живота си на чуждо бойно поле“.
Ли каза пред RFE/RL, че Северна Корея за последен път е изпратила войници да се бият в чужбина по време на Виетнамската война, която приключи с изтеглянето на американските сили преди близо 50 години. Оттогава насам, каза той, Северна Корея е изпращала офицери в африкански страни като инструктори и съветници.
Но бившият военен добави, че броят на войниците и офицерите, които са натрупали такъв опит в чужбина, е много малък и че севернокорейските войски, разположени в Русия, ще бъдат в „напълно нова ситуация“.
Изненада на първа линия
Ли каза още, че всички военни движения в Северна Корея са строго секретни, така че войниците може и да не са знаели къде отиват, когато са ги изпратили в Русия. Според него едва след са пристигнали, са разбрали, че ще се бият на фронта.
На място те ще могат да използват минималното си чуждоезиково образование, включително руски и английски език, добавя Ли.
„[Знанията им по тези езици са] много основни. Например: „Спри!“ или „Не стреляй!“, или „Обкръжени сте!“. Лий казва за елементарните фрази, които се преподават на севернокорейските войници на бойното поле.
Във видеопослание в социалните мрежи Лий казва на севернокорейските войници, че те няма да се бият за родината си или дори за семействата си и на практика няма да имат дори никакъв финансов стимул да жертват живота си.
Въпреки че южнокорейското разузнаване съобщава, че Русия ще плаща на севернокорейските войници по 2000 долара на месец, експерти и бивши войници като Ли твърдят, че тези пари ще отидат в севернокорейската държава.
„Те няма да бъдат компенсирани“, казва Лий, като добавя, че от войниците се очаква да изпълняват заповедите на севернокорейския лидер Ким Чен Ун без въпроси. „Техните родители и семейства също няма да бъдат компенсирани“, казва той.
Като се има предвид всичко това, Лий смята, че е „много вероятно“ севернокорейските войници да дезертират - нещо, което Киев ги насърчава да обмислят с предложение на корейски език за храна и жилище.
Според Лий това е най-добрият начин да бъдат убедени - да чуят посланието от някой като него, който е бил в такава ситуация и е носил същата униформа. „Мога да им кажа на собствения им език, че вие, момчета, сте били измамени от режима и войната не си заслужава.“
Разузнаването на Южна Корея от месец предупреждаваше, че хиляди севернокорейски войници се отправят към Русия, за да се включат във войната ѝ срещу Украйна. Съобщения имаше и от Вашингтон, но и Москва, и Пхенян отричат и твърдят, че това са "фалшиви новини".
Наскоро генералният секретар на НАТО Марк Рюте определи пращането на севернокорейски войски да участват във войната на Русия с Украйна като „значителна ескалация“, заплаха за световната сигурност и нарушение на международното право.
Форум