Народната Скупщина на Сърбия одобри в сряда вечерта ново правителство с мандата на Сръбската прогресивна партия, оглавено от ендокринолога без политически опит проф. д-р Джуро Мацут.
Той беше предложен за поста от президента Александър Вучич, след като в края на януари тогавашният премиер Милош Вучевич подаде оставка под натиска на масовите антиправителствени протести.
Демонстрациите в Сърбия продължават вече почти 5 месеца. Те започнаха заради смъртта на 16 души след падането на бетонна козирка на гара в Нови Сад, прясно ремонтирана от държавата.
"Вярвам, че той ще допринесе за различен диалог в обществения ни живот и ще помогне за облекчаване на напрежението. Мисля също, че ще направи много добри и важни неща за нашата страна", каза Вучич по адрес на Мацут, след като го номинира за премиер на 6 април.
В първото си обръщение към парламента на 15 април Мацут заяви, че младежките протести са естествен израз на несъгласие, но критикува блокадите на пътища, училища и университети.
"Когато отричате правото на другите на образование и движение, вие се превръщате в узурпатор на свободите на другите", каза новият премиер, като обеща да подкрепя ангажираността на младите, но само в рамките на закона.
Мацут декларира, че ще отвори отново блокираните от демонстрантите университети, заявявайки, че Сърбия е "уморена от блокади и разделения".
От речта му стана ясно, че новото правителство ще запази непроменена външната политика на Сърбия, включително подкрепата за етническите сърби в Косово.
След обявяването на независимостта на Косово през 2008 г., която Белград отхвърля, между двете страни постоянно ескалира напрежение. ЕС води диалог с двете страни от 2011 г. насам, като целта е нормализиране на отношенията им.
Премиер без политически опит
62-годишният Джуро Мацут е сред водещите сръбски специалисти в ендокринологията. Той е роден в Белград и е зам.-директор на Клиниката по ендокринология в Университетския клиничен център на Сърбия и редовен професор в Белградския университет. Преподава още в Атина и Скопие.
Мацут е президент на Сръбското дружество за репродуктивна ендокринология и е международно признат експерт в областта на синдрома на поликистозните яйчници. Член е на борда на Европейското дружество по ендокринология.
През 2024 г. Вучич го награди с Орден на Караджорджевата звезда, втора степен, за работата и приноса му към Сърбия. Това е третото най-високо държавно отличие в страната.
Мацут е и член на комитета за създаване на инициираното от Вучич Движение за народа и държавата. Това е нов политически кръг около управляващата партия на президента, но подробностите за това как ще функционира засега са оскъдни.
По думите на Вучич движението "призовава почтените граждани да допринесат за Сърбия със своите умения и знания и да помогнат тя да стане най-успешна в историята си".
Познати нови лица в кабинета
Сред 30-имата предложени членове на кабинета има 10-има нови министри. Най-много критики предизвика номинацията на Деян Вук Стеванович за министър на образованието. Това е единственият професор във Факултета по педагогика, който публично се противопоставя на действията на протестиращите студенти.
Стеванович е чест гост в проправителствените медии и критикува демонстрантите, които настояват за поемане на отговорност за трагедията в Нови Сад.
Новият министър на информацията Борис Братина пък е публично известен с антиевропейската си реторика.
През 2009 г. той беше заснет да крещи "Сърбия и Русия – не ни е нужен Европейският съюз" по време на митинг в Белград, на който дори изгори знаме на ЕС.
Членове на опозицията и анализатори не очакват големи промени във вътрешната политика или международната позиция на Сърбия. Белград продължава да отказва да се присъедини към западните санкции срещу Русия заради нахлуването в Украйна и поддържа исторически и културни връзки с Москва.
Сърбия вероятно ще остане предпочитаният партньор на Китай на Балканите и ще продължи "желязното си приятелство", както Вучич описва отношенията си с Пекин.
Форум