Когато се заговори за него, това беше само едно от няколко трасета за пренос на руски газ към Европа.
Днес вече е единствената тръба, по която Русия изнася газ към европейски територии. Основни бенефициенти на руския газ са най-близките политически приятели на Владимир Путин от Централна и Източна Европа.
Това е възможно благодарение на България. В София днес на власт пак са политиците, които построиха европейското разклонение на тръбата през територията на страната.
Да, пак говорим за газопровода „Турски поток“ - проектът, чийто замисъл от самото начало е да позволи на Москва да заобиколи Украйна като трасе за руските газови доставки към Европа. Само година след пълното му въвеждане в експлоатация през 2021 г. Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна. От 1 януари 2025 г. транзитът през нападната страна окончателно спря.
Руски газ по газопровода, който пресича България от югоизточната до северозападната ѝ граница, получават основно Сърбия, Унгария, а отпреди седмица и Словакия. Там управляват правителства, които не крият симпатиите си към Кремъл и след началото на войната.
България не получава руски газ по тръбата на нейна територия, въпреки че тя е построена изцяло с пари на българските данъкоплатци.
Няма друга страна по трасето на “Турски поток”, която да е поставена в толкова неблагоприятни условия. България продължава да изплаща и инвестицията от близо 3 млрд. лева с приходите от транзитни такси - тоест предполага се, че не печели и пари, защото има задължения към строителите. Техните следи водят към Русия.
Размерът на приходите пък е тайна. Има и риск страната да спре да получава такси, след като САЩ обявиха, че ще наложат санкции на "Газпромбанк" - руската банка, през която минават плащанията за руския газ.
Как се роди „Турски поток“? Кой и колко се възползва от него? Какви са политическите отношения между тези страни и Русия? Къде е България? Отговорите са в следващите редове.
Стъпка назад - раждането на „Турски поток“
„Турски поток“ не е първият проект, с който Русия опитва да заобиколи Украйна за доставки на газ до Европа. През 2011 г. беше открит „Северен поток“, по който Москва доставяше газ до Германия, а по-късно започна строежът на „Северен поток 2“, който така и не заработи.
Имаше и опит за осъществяването на проект, който да свърже Русия с Европа от юг – „Южен поток“. Трасето трябваше да мине по дъното на Черно море и да започва европейската си част от България. Проектът беше спрян намеса на Европейската комисия през лятото на 2014 г.
Само няколко месеца по-късно в Истанбул Путин и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган обявиха началото на „Турски поток“. Първоначално трасето не трябваше да преминава през българска територия. Малко след посещение на тогавашния премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов в Москва през 2018 г. пътят на тръбата към Европа „зави“ през България.
„Турски поток“ от Русия до Турция беше тържествено открит през януари 2020 г. от лидерите на Русия, Турция, България и Сърбия – Путин, Ердоган, Борисов и сръбският президент Александър Вучич.
През България от Турция към Сърбия и Унгария, където тръбата продължава, газът потече през 2021 г. Българското правителство беше критикувано от Москва и Путин за забавяне на строежа.
Печели ли нещо България?
Договарянето и строежа на продължението на „Турски поток“ през България се случиха по време на третия кабинет на партия ГЕРБ с премиер Бойко Борисов и министър на енергетиката Теменужка Петкова.
Партията е водеща настоящото коалиционно правителство на Росен Желязков, а Петкова е финансов министър. Неин подпис стои под т.нар. „Пътна карта“ за „Турски поток“. Картата "изчезна" по време на третия кабинет на ГЕРБ, но разследвания разкриха, че клаузите в документа, който предхожда строежа, са подчинени изцяло на интереса на Москва.
По документи в България газопроводът се води „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз” ЕАД". Строежът започна през 2019 г. след съмнителни обществени поръчки на държавната компания "Булгартрансгаз". За изпълнител беше избран саудитският консорциум „Аркад“. По-късно се оказа, че строителната дейност се извършва основно от руски и беларуски подизпълнители, привлечени в нарушение на Закона за обществените поръчки.
Трасето, заедно с компресорните станции, струваше около 3 млрд. лв. България не получава газ от тръбата.
В проекта е заложено, че инвестицията ще се изплаща от "Булгартрансгаз" на строителя с приходите от транзитни такси за период от 10 години.
Борисов е най-гласовитият защитник на газопровода, който нарича „Балкански поток“. Той казва, че тръбата е „печатница за пари“ заради въпросните транзитни такси.
Какъв е размерът на приходите обаче е тайна. Преди близо година институциите спряха да предоставят данни. Един министър дори каза, че такъв отчет никога не се е водил.
Преди да стане министър този човек – Владимир Малинов, беше начело на „Булгартрансгаз“. След като спря да е министър преди седмици, той се върна начело на компанията. Има сигнали, че това е станало в нарушение на закона.
Свободна Европа поиска актуални данни от Министерството на енергетиката и “Булгартрансгаз” за “Турски поток” в края на януари. Отговор все още няма.
През декември САЩ обявиха, че налагат санкции върху “Газпромбанк”, през която се извършват плащанията по доставките за газ. Това засяга България. Последната информация е, че санкциите са отложени до 20 март. Ако влязат в сила, не е ясно как България ще получава транзитни такси. А почти целият капацитет на тръбата е резервиран от руския държавен "Газпром" и близки компании до 2039 г.
Газ за приятелите на Путин. Първа е Сърбия на Вучич
Първата спирка по газопровода след България е Сърбия. Белград е на 100% зависим от „Турски поток“ за газовите си доставки. Към 2024 г. страната, заедно с Босна и Херцеговина, получава 3,1 млрд. м3 газ годишно, по данни на "Центъра за изследване на демокрация" (ЦИД).
В Сърбия управлява Александър Вучич от близо десетилетие. Въпреки че формално кандидатства за членство в ЕС, страната остана един от най-близките съюзници на Русия и освен в енергетиката, си сътрудничи с Москва и в отбраната. В момента Сърбия е обхваната от масови протести срещу управлението на Вучич.
Ползите за Унгария на Орбан
След Сърбия тръбата влиза в Унгария. Тя също е зависима изцяло от руския газ. До края на 2024 г. получаваше основната част от доставките през “Турски поток”, но също и по трасето през Украйна. След като Киев прекрати транзита на руски газ, Будапеща разчита само на газопровода, който идва от България и Сърбия.
По дългосрочните си договори Унгария получава 4,5 млрд. м3 газ от Русия годишно, но според енергийни експерти през 2024 г. са доставени 7 млрд. куб. м газ. Около 3/4 от това количество е минало по “Турски поток”.
Според анализите Унгария препродава част от газа, който получава по “Турски поток”.
След като през декември САЩ съобщиха, че ще санкционират “Газпромбанк”, Унгария реагира най-остро. Външният министър Петер Сиярто нарече това “атака срещу суверенитета” на страната.
След началото на войната на Русия в Украйна унгарският премиер Виктор Орбан се утвърди като най-близкия съюзник на Путин в ЕС. Той се опитваше да влиза в ролята на посредник между Москва и Брюксел. Орбан многократно заплашва да блокира европейските санкции срещу Русия и често повтаря тезите на Путин за войната.
Новият приятел на Путин - Фицо и Словакия
От началото на февруари Словакия обяви, че вече получава руски газ по “Турски поток”. Засега не е ясно какво количество точно ще получава Братислава. Годишното потребление е около 4 млрд. м3.
В края на 2023 г. в Словакия на власт се върна Роберт Фицо. Години по-рано той управляваше страната, но беше свален след серия корупционни скандали. Сега той заема проруски позиции и дори посети Москва за среща с Путин.
След спирането на транзита на газ през Украйна Словакия отправи заплахи срещу Киев, свързани с прекъсване на доставките на електричество от европейските страни. Словакия също също е обхваната от масови протести, които директно обвиняват Фицо в зависимост от Путин.
По трасето на "Турски поток" газ получават още няколко държави в Източна и Централна Европа. Това са Гърция, Северна Македония, Румъния и Австрия.
Форум