Украинските сили се борят да спрат напредъка на руската армия, която разполага с повече хора и огнева мощ в замръзналите полета и калните окопи в Източна Украйна.
Покровск, град с население от 60 000 души преди войната, е едно от местата, където отбраната на Украйна рискува да се пропука под непрестанните руски атаки. Но далеч не е единственото.
Дори когато натискът за преговори между Киев и Москва се засилва, руският президент Владимир Путин не показва намерение да отстъпи или да обмисли условия за прекратяване на огъня, които да бъдат приемливи за Украйна и нейните западни поддръжници.
“Балансът на силите се наклони в полза на Русия и тя безмилостно се възползва от своето предимство във въоръжението и живата сила”, каза Макс Бергман, директор на програмата за Европа, Русия и Евразия в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
В началото на 2025 г. на бойното поле има няколко ключови точки. Ето каква е ситуацията там.
Покровск
Преди войната Покровск, разположен в западната част на Донецка област, беше известен с въглищните си мини, химическите заводи и металургичните предприятия, както и с това, че е ключов железопътен възел и кръстовище на няколко основни пътя.
След като по-рано тази година превзеха Авдийвка, руските сили се придвижиха на запад и северозапад в опит да прекъснат ключови украински пътища за снабдяване.
Магистрала Е50 свързва Покровск на запад с по-големия градски център Днипро, четвъртия по големина град в Украйна. На изток и североизток магистрала Т0504 свързва Покровск с Костянтинивка – друг голям железопътен възел, който Русия се опитва да превземе.
“Покровск остава един от оспорваните райони на бойното поле”, пише в доклад на Frontelligence Insight, организация, ръководена от бивш украински офицер от резерва. “След като Русия не успя да превземе града, руските сили се ориентираха към позната тактика: флангови маневри.”
“Врагът не разчита да се бие в Покровск в момента, а се опитва да обгради града и да прекъсне веригите за доставки”, каза Виктор Трехубов, говорител на командната група “Хортица” от украинските сухопътни войски, в предаване по украинска държавна медия на 2 януари.
Според Лиъм Колинс, пенсиониран полковник от специалните сили на армията на САЩ, руските сили може да се опитат да заобиколят Покровск, без да го превземат, защото бързат да завземат още територии преди възможни мирни преговори.
Покровск се намира на около 18 км от границата между областите Донецк и Днипро.
Колинс смята, че руските сили може да искат да избегнат военни действия в градски условия подобни на продължилата с месеци битка за превземането на град Бахмут.
“Руснаците, както почти всяка армия, биха предпочели да заобиколят града, да прекъснат линиите за снабдяване на бойците в него, да изчакат и да ги принудят да се предадат без особена борба”, казва Колинс.
Курахове
На около 30 километра южно от Покровск украинските сили се опитват да използват язовир Курахове на река Вовча, за да забавят руското напредване. В края на 2024 г. руските сили напреднаха по северния бряг на язовира, а язовирната стена в западния му край беше частично разрушена – не е ясно дали от Украйна или от Русия.
На южния бряг на язовира украинските войски губят контрола върху град Курахове от настъпващите от изток руски части и под украински контрол остават само промишлените квартали в западната част на града. От югозапад руските сили заплашват и магистралата, която свързва Донецк и Запорожие – основен път за снабдяване, минаващ западно от Курахове.
Конрад Музика, базиран в Полша военен анализатор, каза, че проблемите на Украйна с числеността на войските са очевидни при отбраната на Курахове.
“Въпреки че теренът в този регион благоприятства отбранителните операции поради наличието на водни пътища, продължаващият недостиг на личен състав в украинската армия пречи на пълното използване на тези природни дадености за спиране на руския напредък“, написа той в публикация в социалната мрежа X.
“Тази липса на жива сила ограничава и способността им да предприемат контраатаки, които иначе биха могли да прекъснат руското напредване в района.“
Долината на река Морки Яли
На запад от Курахове е река Мокри Яли, а по бреговете ѝ са разположени редица села, сред които и Велика Новосилка.
По време на украинската контраофанзива през 2023 г. украинските войски пробиха на няколко места на юг, включително по долината на Мокри Яли, като напреднаха южно от Велика Новосилка. Но настъплението беше спряно от добре подготвените руски отбранителни мрежи.
В началото на декември руските сили навлязоха в източните покрайнини на селото. Нагоре по течението на реката украинските войски контраатакуваха и си върнаха контрола над село Новий Комар, през което минава важен път и където се намира следващият мост на реката северно от Велика Новосилка.
Според данни от отворени източници и съобщения в украински и руски медии обаче селото продължава да бъде силно оспорвано, а пътят през Новий Комар е подложен на обстрел от руската артилерия и удари с дронове, което ограничава възможностите на Украйна за снабдяване.
Курска област
В миналото украинското командване е получавало похвали за новаторските си тактики. Отблъскването на по-многобройните руски сили в защита на Киев в първите дни на инвазията е сочено като пример за това. Тактиките на Украйна в Черно море помогнаха да се сведе до минимум ефективността на Русия там.
Нахлуването през август в руската Курска област се вписва в този модел. Но то не успя да постигне една от основните си цели – да облекчи натиска на други места, като отвлече вниманието на руските сили.
Русия вкара на бойното поле хиляди севернокорейски войници – ход, който помага за облекчаване на натиска за набиране на войници в Русия. Американски представители казаха, че Северна Корея е понесла поне няколкостотин жертви. Но севернокорейците изиграха ключова роля в отблъскването на украинската отбрана в град Суджа в Курска област, близо до границата.
Това застрашава украинските снабдителни линии, идващи от юг, през границата.
Смята се, че украинските сили са загубили повече от половината от територията в Курска област, която бяха завзели през лятото.
Това в крайна сметка може да попречи на друга възможна цел, която украинските официални лица се надяват да постигнат чрез навлизането на руска територия – използването на окупираните руски земи като разменна монета в бъдещи преговори.
Форум