Връзки за достъпност

Извънредни новини

Заобикаляне на санкции, петролни разливи, а сега и саботаж. Какво прави "сенчестият флот" на Русия


Снимка на кораб на финландската брегова охрана на фона на задържания танкер „Игъл Ес“ край бреговете на Финландия.
Снимка на кораб на финландската брегова охрана на фона на задържания танкер „Игъл Ес“ край бреговете на Финландия.

Европейският съюз (ЕС) ще наложи санкции срещу „руския сенчест флот“ заради предполагаемия саботаж на подводен захранващ кабел край бреговете на Финландия. Това каза върховната представителка на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Кая Калас.

Новината идва, след като на 25 декември захранващият кабел „Естлинк 2“ между Естония и Финландия беше прекъснат. Заради инцидента беше задържан танкерът „Игъл Ес“, който плава под флага на Островите Кук.

„Руският „сенчест флот“ застрашава околната среда и финансира военния бюджет на Русия“, каза още Калас.

ЕС планира още да засили защитата на подводните кабели.

В понеделник финландските власти съобщиха, че са открили следи от влачене на котва по дъното на Финския залив в Балтийско море.

„Следата достига десетки километри дължина. Все още не е възможно да се установи къде точно е била пусната котвата“, казват още в изявлението си разследващите.

Още преди седмици няколко държави от ЕС се договориха за общи действия с цел да „нарушат и възпрат“ флота.

Външният министър на Германия Аналена Бербок каза, че увреждането на подводния кабел е „поредния призив за събуждане“ на Запада.

Какво представлява „сенчестият флот“ на Русия и как работи?

Какво е „сенчест флот“

Понятието „сенчест“ или „сив“ флот започват да се налага след въведените от Запада санкции върху износа на енергийни ресурси и други продоволствия от страна на Русия и опитите на Москва да ги заобиколи.

Санкциите бяха наложени след непредизвиканата инвазия на руската армия в Украйна.

През 2023 г. Международната морска организация определя „сенчестия флот“ като „кораби, които участват в незаконни операции с цел заобикаляне на санкциите, избягване на спазването на правилата за безопасност или околната среда, избягване на застрахователни разходи“ и други.

Освен това се посочва, че корабите от „сенчестия флот“ избягват всякакви проверки и контрол. Те заобикалят санкциите като подправят идентификацията си, лъжат за местоположението си.

Най-често те се регистрират в държави извън ЕС и Г7 и застраховките им се извършват също в държави извън този списък.

Макар че терминът е нов, практиката всъщност не е нова. Подобни кораби са използвани и от други режими, които са попаднали под санкции като Северна Корея, Иран, Венецуела и дори самата Русия.

Как Русия построи „сенчестия флот“ и как работи той

След началото на войната в Украйна и наложените санкции от Запада, Русия значително увеличава размера и капацитета на своя „сенчест флот“, казват експерти.

Според доклади на Киевския икономически университет Москва е инвестирала над 10 млрд. долара след 2022 г., за да продължи да търгува с петрол на цени близки до пазарните.

Русия е прехвърлила собствеността на десетки танкери, собственост на държавни компании, към дружества, регистрирани в други държави. Най-често корабите плават под знамената на Островите Кук, Габон, Либерия, Малта, Панама.

Един от начините, по които „сенчестият флот” заобикаля санкциите, е прехвърлянето на петрол от танкер в танкер в открито море. Често това се прави по няколко пъти, за да може напълно да се избегне възможността за проследяване на произхода на петрола.

Така реално всички европейски държави, в които вносът на руски петрол беше забранен, е възможно да продължават да получават и съответно да плащат за гориво с произход Русия.

В определени райони като Черно море, Русия използва и заглушаване на GPS сигнала. Предполага се, че това засяга и българските териториални води. През 2023 г. имаше сблъсък между два кораба в българската акватория на Черно море, за който се смята, че може да е настъпил заради заглушаване на GPS сигнала.

Освен за петрол Русия използва „сенчестия флот“ и за транспорт на други суровини, чийто внос или износ е бил поставен под санкции. В това влизат въглища и други природни богатства, включително и зърно.

Различни анализи посочват, че в „сенчестия“ флот на Русия влизат между 400 и 600 кораба. Според Киевския икономически университет в последните две години 70% от общия износ по море на Русия се осъществява през „сенчестия“ флот.

Най-голям е вносът към Турция, Индия и Китай. Над 40% от износа пък идва от пристанищата в Черно и Балтийско море.

Според разследване на Политико руският "сенчест флот" оставя петна от разлив на петрол още от 2021 г. От медията откриват множество сведения, включително и сателитни снимки. От Политико пишат за инциденти както във водни басейни около бреговете на балтийски държави и Великобритания, така и в Адриатическо море.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG