Протест срещу крайната десница в южния германски град Мюнхен в събота събра близо 200 000 души, съобщи полицията, цитирана от ДПА.
Според организаторите броят на демонстрантите е бил около 320 000.
Това беше поредният от вълна от протести след спорен вот в парламента, при който Християндемократическият съюз (ХДС) гласува заедно с крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) за спорен проектозакон за реформи в миграционната политика.
В събота протестиращите на площад „Терезиенвизе“ проведоха демонстрация в защита на „разнообразието, човешкото достойнство, сплотеността и демокрацията“.
Те държаха плакати, осъждащи расизма и фашизма и получиха подкрепа от редица граждански организации, включително от Мюнхенския филмов фестивал, църковни и благотворителни организации и футболния клуб „Байерн“ (Мюнхен).
Политиците от дясноцентристкия Християнсоциален съюз (ХСС) на Бавария останаха настрана от протеста. Министърът на правосъдието на провинцията Георг Айзенрайх каза, че очаква критики към политиките на партията си в областта на убежището и миграцията.
Вотът, който предизвика протестите, беше определен като „преломен момент“, тъй като наруши дългогодишен консенсус на германските партии да изолират крайната десница. Лидерът на ХДС Фридрих Мерц беше критикуван от дясноцентристките партии, за които се смята, че могат да станат коалиционни партньори след изборите на 23 февруари.
До предсрочни избори се стигна, след като през декември правителството на малцинството на канцлера Олаф Шолц не издържа вот на доверие.
Форум