Санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски остава съпредседател на ДПС. Това реши Софийският градски съд (СГС) във вторник. Решението не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния касационен съд (ВКС).
Новината идва, след като миналата година близкият до Ахмед Доган съпредседател на ДПС Джевдет Чакъров поиска Пеевски да бъде заличен като член на партията, председател на партията и член на Централното оперативно бюро и Централния съвет. Това се случи, след като Централният съвет на ДПС взе такова решение, без самият Пеевски да участва в него.
През декември Софийският градски съд взе подобно решение по повод изключването на Пеевски от партията, но от Централното оперативно бюро (ЦОБ).
Софийският градски съд (СГС) пише, че:
- Членският състав на партия не подлежи на вписване, затова искането за заличаване на Пеевски като член на ДПС е неоснователно, дори ако действително е бил изключен.
- Централният съвет няма правомощия да освобождава председател, избран от Националната конференция, какъвто е случаят с Пеевски.
- Изключването му е извършено в нарушение на устава, тъй като той не е бил надлежно уведомен и не му е дадена възможност да се защити.
Заради това съдът отказва да впише исканите от ДПС-Доган промени. Така засега според Регистъра на политическите партии съпредседатели на ДПС остават и Чакъров, и Пеевски.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в 7-дневен срок.
Изключването на Пеевски стана факт през август с гласовете на Джевдет Чакъров и още 12-има останали верни на почетния председател Ахмед Доган. Заедно с Пеевски тогава бяха изключени още седем души.
През октомври Чакъров внесе за вписване в СГС решение за изключване на Пеевски, взето от Централния съвет (ЦС) на ДПС.
В отговор на това в началото на декември Пеевски изпрати заявление до СГС за промяна в ръководството на партията. От него се разбира, че Чакъров е освободен като председател на партията и е избран нов състав на Централното оперативно бюро. Вписването на тези промени се разглежда в отделно трето дело.
След разцепването на ДПС в 51-вото Народно събрание влязоха и двете враждуващи крила на ДПС. В момента и двете ползват абревиатурата на партията, но спорят пред съда за нея. Фракцията на Пеевски добави към нея "Ново начало", а парламентарната група на Доган се нарича "Демокрация, права и свободи".
Форум