Партиите извън управляващото мнозинство останаха без свои председатели на комисии в Народното събрание, с изключение само на една комисия, която отиде при „Възраждане“.
Ръководството на останалите комисии беше разпределено между ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и ДПС на Ахмед Доган. Това се случи по време на заседанието на парламента в сряда.
Новината идва седмица след като депутатите избраха ново редовно правителство. В него влизат ГЕРБ, БСП и ИТН, а кабинетът беше одобрен с подкрепата и на ДПС-Доган. В опозиция останаха ПП-ДБ, „ДПС – Ново начало“ на санкционирания за корупция Делян Пеевски, както и националистическите „Възраждане“ и МЕЧ.
За формацията на Пеевски се появиха твърдения, че може да има влияние в новия кабинет, въпреки че формално е опозиция. В сряда „ДПС – Ново начало“ остана без председателски постове.
Миналата седмица Рая Назарян от ГЕРБ каза, че част от комисиите ще бъдат оглавени от представители на опозиционните партии, защото това е „демократичният и справедливият начин“.
В сряда първата политическа сила вече имаше променена позиция и не допусна формации извън управляващото мнозинство да излъчат свои председатели.
Деница Сачева от ГЕРБ защити това решение, като каза, че управляващите трябва да имат възможност през парламента „да придвижваме бързо всичко, което предстои да бъде приемано следващите месеци“.
„Партиите в опозицията са поставени пред свършен факт – каквото е останало от зам.-председателските места, могат да си го разпределят“, каза Николай Денков от ПП-ДБ.
„Възраждане“ все пак получи един председателски пост, като това стана по искане на ИТН. По време на предишното редовно правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ, което управляваше страната през 2023-2024 г., ИТН осъждаше решението опозиционни формации да нямат свои шефове на комисии. Тогава ИТН също беше част от опозицията, но вече участва в управлението.
Сега ПП-ДБ, „Възраждане“ и МЕЧ получиха няколко зам.-председателки поста във важни комисии. „ДПС – Ново начало“ остана без такива постове. По-рано в сряда Пеевски каза, че за неговата формация са останали само „огризки“.
„Очевидна е идеята – пълният контрол върху правителството и неговите дейности да бъде осъществен от партиите, които са в управлението“, каза още Денков от ПП-ДБ.
Парламентарните комисии са важни, защото подпомагат дейността на парламента и упражняват парламентарен контрол. През тях минават всички законопроекти, преди да бъдат гласувани в пленарната зала.
Кой коя комисия оглави
Първата парламентарна сила ГЕРБ получи общо 11 председатели на комисии:
- Комисия по бюджет и финанси – Делян Добрев;
- Комисия по конституционни и правни въпроси – Анна Александрова;
- Комисия по отбрана – Христо Гаджев;
- Комисия по външна политика – Бойко Борисов;
- Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства – Христо Терзийски (за ротационен председател);
- Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред – Маноил Манев;
- Комисия по здравеопазване – Костадин Ангелов;
- Комисия по труда и социалната политика – Деница Сачева;
- Комисия по регионална политика – Николай Нанков;
- Комисия за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество – Росица Кирова;
- Комисия по правата на човека и вероизповеданията – Красимир Събев.
БСП има четирима председатели:
- Комисия по икономическа политика и иновации – Петър Кънев;
- Комисия по превенция и противодействие на корупцията – Мая Димитрова;
- Комисия по транспорт и съобщения – Кирил Добрев;
- Комисия по въпросите на младежта и спорта – Габриел Вълков.
ИТН също ще ръководи четири комисии:
- Комисия по енергетика – Павела Митова;
- Комисия по европейските въпроси – Димитър Гърдев;
- Комисия по образованието и науката – Андрей Чорбанов;
- Комисия по културата и медиите – Тошко Йорданов.
За ДПС-Доган останаха пет председателски поста:
- Комисия по околната среда и водите – Джевдет Чакъров;
- Комисия по земеделието – Севим Али;
- Комисия по електронно управление и информационни технологии – Левент Мемиш;
- Комисия по туризъм – Танер Али;
- Комисия по демографската политика, децата и семейството – Хасан Адемов.
Стоян Таслаков от „Възраждане“ оглави комисията по политиките за българите извън страната.
От ПП-ДБ излъчиха свои зам.-председатели на няколко важни комисии – по конституционни въпроси, енергетика, отбрана, икономическа политика, противодействие на корупцията и др.
„Възраждане“ също има зам.-председатели в комисиите по отбрана, вътрешна сигурност, икономическа политика, образование и др.
Зам.-председатели от МЕЧ има в комисиите по външна политика, земеделие, спорт, околна среда и води, права на човека, демографска политика.
„ДПС – Ново начало“ на Пеевски няма нито един зам.-председател.
Форум