Молдовският държавен енергиен търговец „Енергоком“ каза в петък, че ще покрие 100% от потреблението на електроенергия за деня.
На фона на това в отцепилия се регион Приднестровие повечето промишлени предприятия не работят, а много домакинства са без газ, отопление и топла вода.
Това стана ясно два дни след като доставките на руски природен газ за Молдова спряха поради изтичането на договора на Москва с Киев за транзит през Украйна. Договорът изтече в края на 2024 г., като Украйна реши да не го подновява.
Спирането на доставките засегна най-силно три европейски държави, които разчитаха на доставки от Русия - Австрия, Словакия и най-вече Молдова.
Как се справя Кишинев
"Енергоком" съобщи, че очаква потреблението на електроенергия в страната в петък да бъде с около 10% по-високо, отколкото в четвъртък, но въпреки това компанията ще може да покрие търсенето. Тя казва, че освен местното производство от топлофикациите в столицата Кишинев и град Белци и местните възобновяеми енергийни източници, електроенергията в страната се внася от други държави.
Правителствената кризисна група, която беше създадена дни преди спирането на руските доставки, каза, че на 1 януари почти половината от потреблението на електроенергия в страната е било покрито с внос от Румъния и не е имало нужда от активиране на договори за непредвидени ситуации или непредвидени потоци.
Преди прекратяването на договора между Москва и Киев Русия подаваше около 2 млрд. кубически метра газ годишно за Приднестровието – регион на Молдова, който е под фактическа руска окупация от три десетилетия.
Този газ захранва и електроцентралата в Днестровск, която е най-голямата в Молдова и осигурява част от електричеството в цялата страна, не само в Приднестровието.
Затова въпросът с осигуряването на електроенергия е ключов за Молдова.
Допреди две години Русия отговаряше и за почти целия внос на природен газ в Молдова.
Но след началото на руската инвазия в съседна Украйна Молдова е намалила значително вноса на руски газ, като е увеличила доставките от Украйна, Румъния, Гърция и други държави според данни на Световната банка. Ройтерс пише, че днес Молдова осигурява близо 60% от енергийните си нужди от Румъния.
Какво става в Приднестровието
По различен начин стоят нещата в предимно рускоезичното Приднестровие, разположено на източния бряг на река Днестър. То е силно енергийно зависимо от Русия и сега се оказа и най-големят губещ след спирането на доставките на руски газ. В региона живеят близо 450 000 души, като днес много от тях са останали без отопление и топла вода.
Властите в Кишинев казаха, че отцепническият регион вече е снабден с електроенергия, след като електроцентралата в Днестровск, обслужваща региона, е преминала на работа с въглища.
По публични данни столицата на Приднестровието - Тираспол, разполага със запаси от около 70 000 тона въглища, които биха могли да покрият потреблението на региона за 30 до 50 дни. Общинската администрация в Тираспол съобщи, че разполага със запаси от природен газ в размер на около 13 млн. куб. м, които са достатъчни за около 20 дни. Те обаче са предназначени главно за болници и други „обществени и социални институции“.
Местните власти съобщиха, че са създали 30 събирателни пункта в града, където хората могат да се съберат, за да се стоплят и получат топла храна.
Според местния доставчика Тирасполтрансгаз около 115 000 домакинства получават доставки на природен газ само за готвене. Околните общини около Триаспол не са имали доставки на природен газ, отопление и топла вода на 1 януари.
„Засега ситуацията не е критична“, каза в четвъртък пред Радио Свободна Европа (RFE/RL) мъж от град Тигина. Той каза още, че се справя с помощта на електрическата си печка. „За други може би е по-лошо“, добави той.
„Започнахме да се приспособяваме“, каза друга жена от Тигина. „Имаме печка, електрически котлон и се справяме“.
Приднестровието обявява независимост от Молдова през 1990 г. след разпадането на СССР. Там има разположени руски войски още от времето на Съветския съюз. В началото на 90-те районът се провъзгласява за независима „Приднестровска молдовска република“ – ПМР, която не е призната от никого. Според конституцията на Молдова Приднестровието е нейна територия, но фактически то е в ръцете на сепаратистите.
Как реагираха властите
Сергей Оболоник, първи вицепремиер на Приднестровието, каза, цитиран от Ройтерс, че „всички промишлени предприятия не работят, с изключение на тези, които се занимават с производство на храни“.
Лидерът на Приднестровието Вадим Красноселски каза, че регионът разполага със запаси от газ, които могат да стигнат за 10 дни ограничено използване в северните части и за два пъти повече в южните.
Ръководителят на молдовската национална газова компания „Молдовагаз“ Вадим Чебан каза, че компанията му е готова да помогне на газоразпределителното дружество в Приднестровието „Тирасполтрансгаз“ за закупуването на газ от европейски страни, за да се намали недостигът.
"Но всеки газ, доставен в региона, ще трябва да се заплаща на пазарни цени", каза Чебан пред телевизия TV8.
От няколко години Приднестровието не плаща нищо за доставките от руския газов гигант Газпром по силата на мълчаливо споразумение с Москва.
Как се стигна дотук
Тръбопроводът, който минава през Украйна, е най-старият маршрут за износ на руски газ за Европа. Последният договор за транзит през Украйна, който изтече на 1 януари 2025, беше подписан в самия край на 2019 г. между Москва и Киев.
Решението на Киев да не поднови договора означава, че Украйна ще загуби печалби от руски транзитни такси в размер на около 800 милиона долара годишно. Загубите на „Газпром“ ще бъдат близо 5 млрд. долара от продажби на газ.
На 1 януари украинският президент Володимир Зеленски каза, че прекратяването на доставките на природен газ за Европа по тръбопровода е голямо поражение за руския президент Владимир Путин, а Москва е загубила "един от най-печелившите и географски достъпни пазари“.
В изявление от четвъртък говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза, че загубата на руски газ вреди на Европа икономически, а САЩ са облагодетелствани от това.
Когато Москва нападна Украйна през 2022 г., преносът по тръбопровода продължи и така и не беше засегнат от руските атаки по украинската енергийна система, които продължават вече близо 3 години.
Днес от трите магистрални пътища на руския газ та е останал само един маршрут – този през Турция и през България.
През 2022 г. неизвестни лица взривиха „Северен поток“, който доставяше огромно количество газ за Германия. През същата година спряха и доставките за Полша, които минаваха през Беларус по газопровода „Ямал-Европа“.
Форум