Връзки за достъпност

Извънредни новини

Защо спря руският газ за Молдова, Словакия и Австрия


Премиерът на Словакия Роберт Фицо (вляво) изненадващо замина за Москва на 22 декември 2024 и се срещна с руския президент Владимир Путин.
Премиерът на Словакия Роберт Фицо (вляво) изненадващо замина за Москва на 22 декември 2024 и се срещна с руския президент Владимир Путин.

Руският газ вече не минава през Украйна, потвърдиха в сряда руската компания доставчик – „Газпром“ и украинското Министерство на енергетиката. Подаването на газа е било спряно в 8 часа сутринта московско време, когато изтича стар договор за транзит между Москва и Киев.

Новината засяга най-вече три европейски държави, които продължават да разчитат на доставки от Русия.

На първо място това е Молдова, която в сряда преди обед вече изключи парното за всички, освен за болниците. Тя е следвана от членовете на ЕС Австрия и Словакия – първата се съпротивляваше твърде дълго на идеята, че трябва да си осигури газ отдругаде, а втората, Словакия, и до този момент отказва да се обръща към други източници.

Защо спира подаването на газ

1 януари се оказа рядък момент, в който воюващите Москва и Киев казват едно и също: че Украйна е съобщила, че няма да подновява договора, изтекъл в днешния ден, а Русия потвърждава, че „няма нито техническа, нито юридическа възможност“ да доставя този газ.

„Това е историческо събитие. Русия губи пазари, тя ще претърпи финансови щети“, каза украинският министър на енергетиката Герман Галушченко. Стъпката е била предприета „в интерес на националната сигурност“, добави той.

Това, че Украйна няма да продължи договора си с Русия, се разбра преди седмици. Руският президент Владимир Путин каза, че не е възможно да се сключи нов договор до края на 2024 (когато изтича старият).

Кой колко пари ще загуби

Откакто е започнала пълномащабната война, експертите повтарят, че Русия продължава да печели пари от енергийните си ресурси, а после ги използва, за да финансира войната си срещу Украйна.

В сряда украинските медии написаха, че сега се слага край поне на онзи паричен поток, който Русия има от доставките, минаващи през Украйна.

По изчисления на експерти спирането на този точно път на руския газ ще донесе на Украйна годишна загуба от около 800 млн. долара от транзитни такси, а на Русия – от около 5 милиарда долара за една година.

Най-острият критик на това изчисление, както и на ситуацията със спрения газ, е словашкият премиер Роберт Фицо. Той каза, че спирането на доставките ще се отрази „драстично на ЕС“ и заплаши Украйна с това, че в отговор ще й спре доставките на електричество.

Заплахата идва в момент, в който Русия унищожава енергийната инфраструктура на Украйна. Президентът Володимир Зеленски каза, че Украйна плаща на Словакия по 200 милиона годишно за пренос на ток. Той обвини Фицо в това, че е зависим от Кремъл.

Словакия и Австрия

ЕС съобщи, че Австрия и Словакия няма да бъдат засегнати от спирането на руския газ, тъй като ще бъдат осигурени по други енергийни канали.

Министерството на енергетиката на Австрия вече потвърди това и уточни, че новите доставки на газ ще дойдат от Италия, Германия и от по-рано взети мерки за трупане на запаси в хранилищата.

Но словашкият премиер Фицо каза, че алтернативните доставки ще струват прекалено скъпо на страната му. Той не е казвал, че Словакия няма откъде другаде, освен от Русия, да вземе газ.

Проруският премиер Фицо обърна външната политика на Словакия преди около година, когато партията му Смер спечели парламентарните избори. Той спря военната помощ за Украйна, публично започна да защитава тези на Путин, каза, че ще блокира членството на Украйна в НАТО.

Молдова, големият потърпевш

Страната, която остана без парно на Нова година, е Молдова. По отношение на руския газ тя е в доста различна позиция спрямо всички останали европейски държави.

Една част от нейната територия е под фактическа руска окупация от три десетилетия – това е районът на Приднестровието, където са разположени руски части. До 1 януари Москва доставяше безплатно газ на този завзет от нея район, който, на свой ред, го използваше за производство на ток, продаван после на самата Молдова. Сега и проруските сепаратисти няма да могат да получават газ.

Договорът за руския газ

Договорът за транзит на руски газ през Украйна, който изтече на 1 януари 2025, беше подписан в самия край на 2019 г. между Москва и Киев. Към тази дата Русия вече беше анексирала украинския Крим и подпомагаше сепаратизма в Донбас, а в Европа имаше двойнствено отношение към руските енергийни ресурси – на фона на декларациите, че е нужна диверсификация на газовите доставки от Русия, зависимостта от газа на Москва само нарастваше. Украйна подписа новия петгодишен договор за транзит включително и под европейски натиск, резюмиран в едно изречение – че в противен случай стотици хиляди домакинска ще останат на студено.

Когато Москва нападна Украйна на 24 февруари 2022 г. преносът на този руски газ през нападнатата страна продължи да тече. Оттогава минаха почти 3 години на усилени бойни действия, в които Русия унищожи значителна част от украинската енергетика. Но тръбопроводът, по който страни от Източна и Централна Европа получават газ, така и не беше засегнат.

Къде в Украйна има тръби за руския газ

През Украйна минават два основни газопровода за доставки за Европа. И двата имат един изход – в Словакия. Но преди да достигнат до чужбина, двете тръби се сливат в една още на територията на Украйна. От гледна точка на военните действия пътищата им са коренно различни.

  • Единият газопровод влиза в Украйна през руския район на Суджа, който е близо до границата. Точно това е районът, в който Украйна нахлу през август 2024 г. Едно от предположенията тогава беше, че целта на Киев е включително в това да превземе контрола над газовата станция.Този газопровод е по-известен като „Братство“, но официалното му име възпроизвежда основните градове, през които минава: „Уренгой-Помари-Ужгород“. От руската Суджа тръбопроводът навлиза в територията на Украйна в посока Ужгород. По трасето му са водени бойни действия предимно в първите два месеца от пълномащабната война. Оттогава досега Русия нанася удари по районите около тръбата, но не води бойни действия на място.
  • Вторият газопровод преминава директно през територията на активни бойни действия, които продължават близо три години. Първият град на пътя му е Новопсков, който днес е превзет от Русия. Следващият е Борова, към която в момента е насочена руската атака.

Остана ли работеща тръба за руския газ

От трите магистрални пътища на руския газ в момента е останал само един маршрут – този през Турция и през България.

През 2022 г. неизвестни лица взривиха „Северен поток“, който доставяше огромно количество газ за Германия. През същата година спряха и доставките за Полша, които минаваха през Беларус по газопровода „Ямал-Европа“.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG