МЕЧ, „Възраждане“ и „Величие“ внесоха в четвъртък втори вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков, този път заради „провала на правителството в борбата срещу корупцията“. Очаква се той да бъде гласуван следващата седмица, но няма изгледи да събере нужната подкрепа, за да свали правителството.
Новината идва само седмица, след като депутатите отхвърлиха първия вот на недоверие срещу управлението. Той беше внесен от същите парламентарни групи с мотиви за „провал“ във външната политика на кабинета, която е прозападна.
„За“ свалянето на правителството тогава гласуваха само „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“. Техните депутати са общо 54 при нужни най-малко 121 гласа.
„Против“ бяха партиите от управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, както и „ДПС – Ново начало“ на санкционирания за корупция Делян Пеевски. От ПП-ДБ не участваха в гласуването.
Сега трите формации с националистически и проруски позиции за втори път искат сваляне на правителството, този път заради „провал“ в антикорупционната му политика.
„Разчитаме на смислен дебат и на изненада в подкрепата“, каза лидерът на МЕЧ Радостин Василев в четвъртък и добави, че който не подкрепи вота, „подкрепя корупцията“.
Въпреки това не се очаква той да събере повече от 54 гласа. От ПП-ДБ вече казаха, че няма да го подкрепят. Коалицията иска да внесе свой вот на недоверие с мотиви, свързани с корупцията, но едва след като стане ясно дали България ще се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г. Докладът, който ще реши това, се очаква през юни.
Останалите парламентарни формации са част от мнозинството зад кабинета – с изключение на „ДПС – Ново начало“. Формално групата на Пеевски не участва в управлението, но през последния месец подкрепя почти всички негови предложения.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов „е оставил „Възраждане“ и МЕЧ да си играят в пясъчника като малки момченца. Знае много добре, че този вот няма да доведе до нищо“, каза депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев в четвъртък.
По-рано Борисов каза, че вотът на недоверие „ще бъде една говорилня“ и ще загуби парламентарно време.
Драгомир Стойнев от БСП също каза, че „самите вносители знаят, че този вот няма да мине“ и това е „политическо лицемерие от тяхна страна“.
Подобна позиция повтори и Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания. По думите му вотът на недоверие е „безполезен“.
Какви са мотивите
В четвъртък проектът за вот на недоверие беше внесен в Народното събрание с подписите на депутатите от трите формации. Според тях кабинетът „Желязков“ „системно не успява и не желае да провежда политика на борба срещу всички форми на корупция в България“.
„Налице е тотално бездействие на министрите и липса на адекватни мерки срещу подкупи, злоупотреба с власт, търговия с влияние, конфликт на интереси и изпиране на пари в ключови институции“, пишат още вносителите.
По думите на Радостин Василев вотът представлява „политически акт, с който да покажем недъзите, свързани с корупционния елемент на това правителство“.
В мотивите са посочени няколко актуални случая, в които има съмнения за корупция – забавянето на разширението на газохранилището „Чирен“, договора за газ с турската компания „Боташ“, по който България дължи стотици милиони левове, и други. Цитират се и разследвания на Европейската прокуратура в България.
Новият вот на недоверие идва и ден след като ГЕРБ, БСП, ИТН и „ДПС – Ново начало“ отхвърлиха искане за изслушване в парламента на пловдивските антимафиоти, разбили контрабанден канал за цигари за 8 млн. лева.
За този случай се разбра миналата седмица, след като гражданското движение БОЕЦ разкри данни за чадър над контрабандисти от ръководството на Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) във вътрешното министерство.
Въпреки очакванията, че опитът за сваляне на кабинета ще бъде неуспешен, в сряда лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов се закани, че трите формации ще внасят вот на недоверие на всеки две седмици.
Форум