Връзки за достъпност

Извънредни новини

ДАНС, КТБ и едно "убийство". Какво има за Пеевски в предполагаемия архив на Петьо Еврото


Колаж на Делян Пеевски (вляво) и Петьо Петров - Еврото на фона на несъществуващия вече ресторант "Осемте джуджета", използван в миналото от Петров като офис.
Колаж на Делян Пеевски (вляво) и Петьо Петров - Еврото на фона на несъществуващия вече ресторант "Осемте джуджета", използван в миналото от Петров като офис.

Преди - неразследван, сега - в неизвестност. Петьо Петров - Еврото избяга преди близо две години, а въпросите за влиянието му в институциите остават без официален отговор. Наскоро беше огласен предполагаем негов архив с документи от прокуратурата. Сред най-повтарящите се имена в тях е Делян Пеевски.

Когато се разследва престъпно влияние над институциите, най-важният въпрос е: докъде стига то? В случая с изчезналия бивш следовател Петьо Петров - Еврото от години липсва официален отговор.

В началото на февруари обаче се случи нещо, което сякаш открехва завесата, зад която остават скрити тайните на Еврото. Той е заподозрян като лидер на мрежа за подкупване, изнудване и принуда на магистрати с цел заграбване на пари, ценности и цели бизнеси. Движението БОЕЦ и журналистите от BIRD и "Биволъ" огласиха десетки документи, предадени им от информатор, за които се предполага, че са част от личния архив на Петров.

Засега няма особена реакция от властите, които поне биха могли да потвърдят дали изтеклите в публичното пространство материали са автентични. Миналата седмица МВР информира парламента, че се е сдобило с тях от интернет и че "се извършва анализ", а от прокуратурата все още няма становище по въпроса. От БОЕЦ твърдят, че държавното обвинение засега не проявява никакъв интерес.

Свободна Европа получи достъп до изтеклите десетки документи. Сред тях има сигнали за предполагаеми престъпления с написани на ръка указания, прокурорски постановления, повечето неподписани, ръкописни бележки, протоколи от използвани специални разузнавателни средства (СРС), справки от МВР и други.

Общото между почти всички казуси, описани в тези материали, е потенциалният голям материален залог. В тях се визират евентуална злоупотреба с власт, финансови престъпления, повечето посочени хора са влиятелни и богати.

Прави впечатление, че едно от най-споменаваните имена в предполагаемия архив на Еврото е това на санкционирания от САЩ и Великобритания за корупция лидер на ДПС - Ново начало Делян Пеевски. Също като Петров, той е бивш следовател. Двамата са били колеги преди години в столичното следствие, чийто ръководител беше Еврото между 2013 и 2015 г.

Именно в този период службата работи по разследването за източването на Корпоративна търговска банка (КТБ), чийто бивш мажоритарен собственик Цветан Василев впоследствие стана основен подсъдим. Именно Василев твърди публично от години, че между Петров и Пеевски е имало близост, основана на взаимен интерес от фабрикуването на компромати.

Свободна Европа изпрати писмени въпроси на Софийската градска прокуратура и на Пеевски, свързани с автентичността на изтеклите документи и с евентуалните контакти на Еврото. До публикуването на текста не получи отговори.

Пеевски в ДАНС

Огласените от БОЕЦ документи датират от периода между 2013 и 2020 г. През 2013 г. Пеевски беше избран за председател на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), което предизвика дълги масови протести. През 2020 г. Антикорупционния фонд излъчи едноименното си разследване за аферата "Осемте джуджета", кръстена на бившия столичен ресторант, използван от Еврото като офис.

В предполагаемия му архив се откриват сигнали и прокурорски постановления, свързани с проверката за надеждност на Пеевски, извършена от ДАНС дни преди той да оглави агенцията. Депутатът беше издигнат от тогавашния премиер Пламен Орешарски и избран за поста с гласовете на управляващото мнозинство на БСП и ДПС.

Избухналото гражданско недоволство принуди Пеевски да се оттгели почти веднага от поста, но темата не заглъхна веднага. Впоследствие се оказа, че за да получи секретен допуск, задължителен за подобна длъжност, той е минал проверка за надеждност в службата в рамките на едва 6 дни. Законовият срок за това е до 60 дни.

В документите, огласени от БОЕЦ, се намират две постановления на Софийската градска прокуратура, с които тя отказва да образува разследване по случая. Едното е на прокурор Любка Кръстева от юли 2013 г., а другото - на прокурор Боряна Бецова от 2014 г. И двете са неподписани ръчно.

Кръстева твърди, че в случая няма престъпление, защото законът не предвижда минимален срок за тези проверки, а ДАНС е действала бързо, защото е била улеснена - Пеевски е имал секретен допуск като депутат. Бецова пък директно се позовава на законовата хипотеза, че на народни представители изобщо не е необходимо да се прави подобна проверка.

Фалитът на КТБ

Прокурор Бецова е централен образ и в друг сюжет, свързан с Пеевски, който се открива в документите, разпространени от БОЕЦ. Става въпрос за сигнала на организацията "Протестна мрежа" срещу Цветан Василев, Делян Пеевски, майка му Ирена Кръстева и тогавашния шеф на ТВ7 Николай Бареков.

Именно от този сигнал в средата на 2014 г. започна разследването за източването на КТБ, прераснало в мегаделото, наблюдавано от Иван Гешев, преди да бъде избран за главен прокурор в края на 2019 г.

В началото на 2015 г. прокурор Бецова отказа да образува разследване по данните в сигнала, засягащи конкретно Пеевски. Според BIRD в изтеклите документи има данни, че това нейно постановление е било редактирано именно от Еврото. Отказът на Бецова беше атакуван от "Протестна мрежа" пред Софийската апелативна прокуратура, но колегата ѝ Йордан Стоев потвърди нейното постановление.

След това Бецова беше повишена в ранг, а Стоев стана член на Висшия съдебен съвет и името му беше замесено в съмненията за политически натиск покрай уволнението на Гешев. Прокуратурата и до днес заема позицията, че Пеевски не е имал нищо общо с КТБ, въпреки множеството документални следи за обратното, които са известни на разследващите.

В предполагаемия архив на Еврото се намира и друг сигнал, свързан с фалиралата банка, в който се споменава Пеевски. Той е изпратен на прокуратурата през 2019 г. от подсъдимия за източването ѝ Василев, който все още е в изгнание в Белград.

Той твърди, че синдиците на КТБ Ангел Донов и Кристи Маринова са оттеглили искове за "множество скъпи и атрактивни недвижими имоти", които основният свидетел на прокуратурата срещу Василев - Бисер Лазов, е позволил да бъдат отчуждени.

Един от въпросните имоти е придобит от фирма, чиито собственик и управители са били част от "дружества, безрезервно и неотлично свързвани с близки лица до депутата от ДПС, медиен магнат, издател и виден законотворец за "опазване активите на КТБ АД" - Делян Пеевски", пише Василев в сигнала си. Липсва публична информация какво е становището на прокуратурата по този сигнал.

Едно от "убийствата"

Покрай фалита на КТБ се появи първият епизод от един повтарящ се през годините след това сюжет. През 2014 г. прокуратурата съобщи, че разследва заговор за предполагаемото убийство на Пеевски. По случая бяха задържани трима мъже, които впоследствие така и не бяха предадени на съда, защото стана ясно, че изобщо няма доказателство за подготвяно покушение срещу Пеевски.

Точка на казуса сложи тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров с изявлението си, че "за щастие няма убити, няма убийство, няма и убийци".

Към днешна дата прокуратурата се е занимавала поне още два пъти с предполагаеми заговори за ликвидирането на Пеевски. В огласените от БОЕЦ документи се открива обвинителния акт по втория от тези случаи. Той е от 2019 г. и е срещу Владимир Касарски. Той сключи споразумение със закритата през 2022 г. спецпрокуратура и беше осъден на срока, вече прекаран от него в ареста.

През 2023 г. другият подсъдим по случая Васил Наниш беше оправдан, а прокуратурата дори не протестира това решение пред горната инстанция, пише "Капитал".

Последните засега данни за готвено убийство на Пеевски излезоха наяве пред месеци от делото срещу депутата от ДПС Джейхан Ибрямов, останал верен на Ахмед Доган след конфликта му с лидера на ДПС - Ново начало.

Обвинения и доказателства

Петьо Петров - Еврото се издирва от май 2023 г. Тогава Софийската районна прокуратура (СРП) образува дело, по което той беше задочно обвинен в незаконни записи и принуда. От адреси на Петров бяха иззети цели чували с прокурорски постановления, флашки и касети, на които се предполагаше, че може да има компромати за магистрати.

След уволнението на Иван Гешев като главен прокурор и временното назначение на негово място на Борислав Сарафов това дело беше иззето от Софийската градска прокуратура (СГП) и прекратено като незаконно.

Доказателствата, иззети от адреси на Еврото, се озоваха в СГП, а свидетелските показания за връзки на Петров с висши прокурори като Сарафов и градската прокурорка Илиана Кирилова бяха обявени за недостоверни и тенденциозни. Прокуратурата така и не обяви какво е открила във флашките, касетите и дисковете.

Накрая обвиненията срещу Еврото бяха сведени до измама, а от делото отпаднаха бившата му съпруга Любена Павлова и прокурорите Кирил Пейчинов и Дилян Деянов, свързани с "Осемте джуджета". Задочният процес срещу Петров все още не може да тръгне в съда, защото обвинителният акт беше върнат на прокуратурата за отстраняване на пропуски.

  • 16x9 Image

    Борис Митов

    Борис Митов е журналист в Свободна Европа от 2019 година. Има над 15 години опит като съдебно-криминален репортер. Следил е работата на службите за сигурност и съдебната система в различни медии, сред които БТА, "Сега" и "Медиапул".

  • 16x9 Image

    Генка Шикерова

    Генка Шикерова е разследващ журналист в Свободна Европа от 2020 година. Работила е дълги години в бТВ и Нова телевизия.

Форум

XS
SM
MD
LG