Връзки за достъпност

Извънредни новини

Германия ще има ново правителство. Мерц се споразумя със социалдемократите


Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц на обща пресконференция на ХДС/ХСС и ГСДП в края на март 2025 г.
Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц на обща пресконференция на ХДС/ХСС и ГСДП в края на март 2025 г.

Германия ще се управлява от двупартийно правителство начело с Фридрих Мерц, предаде Ройтерс в сряда. Мерц, който оглавява Християндемократическия съюз (ХДС), сключи коалиционно споразумение с Германската социалдемократическа партия (ГСДП).

Новината идва малко повече от месец след парламентарните избори в Германия, които бяха спечелени от десния консервативен блок на ХДС и Християнсоциалния съюз (ХСС). Той обаче не получи достатъчно мнозинство, за да състави самостоятелен кабинет.

На второ място беше крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (АзГ). Още преди изборите ХДС/ХСС и други формации се договориха, че няма да преговарят с нея. Това остави на Мерц само една опция с кого да търси споразумение за коалиционно правителство - лявоцентристката ГСДП.

Преговорите не бяха лесни, но в сряда приключиха успешно и двете формации казаха, че ще представят коалиционното си споразумение. Предстои то да бъде ратифицирано чрез гласуване от членовете на ГСДП.

Ако това се случи, Мерц ще замени на канцлерския пост Олаф Шолц от ГДСП, чийто тригодишен мандат беше белязан от икономически и политически последствия от пълномащабната инвазия на Русия срещу Украйна.

Мерц вече обеща увеличаване на разходите за отбрана и подкрепа за бизнеса, който се бори с високите разходи и слабото търсене.

Той също така пое ангажимент да засили мерките по отношение на миграцията, като се отдалечи от по-либералната политика, която последната консервативна канцлерка - Ангела Меркел, водеше в тази сфера.

През последните седмици върху ХДС/ХСС и ГСДП имаше и допълнителен натиск да сключат споразумение, тъй като новият кабинет ще поеме управлението на Германия в момент на сътресения в световната икономика и напрежение в отношенията със САЩ.

В сряда влязоха в сила новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп върху вноса на стоки в САЩ. За Европейския съюз (ЕС) ставката е 20%.

Митата са силен удар върху икономиката на Германия, която разчита на износа. Преди това Тръмп въведе и 25% облагане на вноса на автомобили и авточасти в САЩ, което също ще се отрази на германския пазар.

През изминалата седмица Мерц каза, че хаосът на световните пазари, предизвикан от новите мита, прави още по-важно бързото съставяне на ново правителство в Германия.

Коалицията с ГСДП беше единственото възможно двупартийно мнозинство, което изключва крайнодясната АзГ. Мерц обвинява либералната миграционна политика на Меркел за възхода на АзГ през последните години.

В сряда Ройтерс съобщи и че АзГ за пръв път е оглавила проучванията на общественото мнение в Германия с 25% - малко повече от подкрепата за консерваторите на Мерц, която достигна 24%.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Kaк митата на САЩ ще се отразят на България и Европа
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00
XS
SM
MD
LG