Връзки за достъпност

Извънредни новини

Защо филмовият център спря български филм на ЛГБТ тема да участва във фестивал


Кадър от снимачната площадка на филма "Любен"
Кадър от снимачната площадка на филма "Любен"

Филм е допуснат до участие в български фестивал. Но една партия започва да критикува филма. Нататък стават и други неща, но ето резултата: филмът е спрян от участие във фестивала, а институциите дотук не са съобщили за открито нарушение.

Националният филмов център спря игрален филм на ЛГБТ тема да участва във филмовия фестивал „Златна роза“ във Варна. Става дума за филма „Любен“, който е съвместна българо-испанска продукция.

Това се случи на фона на критики от страна на проруската партия „Възраждане“. Тя нарича филма „хомосексуална пропаганда“. Твърди, че при създаването му е допуснато нарушение на закона заради участието на актьор, който в началото на снимките е бил непълнолетен.

Държавната агенция за закрила на детето води проверка по случая, която не е приключила.

Националният филмов център посочва, че неговата проверка по случая не е открила нарушение на закона. Едновременно с това той спира филма от участие във фестивала, който се провежда от 19 до 26 септември.

За какво е филмът

„Любен“ е игрален филм от 2023 г., съвместна продукция на България и Испания.

Сюжетът му проследява историята на Виктор, който се завръща в родното си село за погребението на дядо си след 12 години, прекарани в Испания. Там той среща ромско момче на име Любен и двамата имат връзка.

Филмът съдържа сцена на интимност между двамата главни герои Виктор и Любен.

В България той е забранен за деца под 18-годишна възраст.

Режисьор и сценарист на филма е Венци Костов, а в главните роли са Димитър Николов (Виктор) и Божидар Асенов (Любен).

Премиерата на филма в чужбина е през юли 2023 в Гуадалахара. В България той е показан за пръв път на София Прайд Филм Фест, а разпространението му започва през юни 2024 г.

До момента прожекциите на филма са протичали без инциденти, написа в позиция компанията „Портокал“, която е продуцент.

„Въпреки притесненията ни за безопасността на нашите гости в контекста на речта на омраза, която заля социалните мрежи в първите седмици от кампанията, и засиленото полицейско присъствие, премиерата — и последвалите я прожекции - преминаха спокойно, без провокации и бяха истински празник“, пише в позицията.

В България филмът се разпространява от No Blink Film с финансовата подкрепа на Националния филмов център, за която кандидатства и печели през 2024 г.

Актьорът Алек Алексиев, който участва в разпространението на филма, говори за трудности при дистрибуцията.

„Очаквахме, че може да има някакви проблеми и трудности, но не очаквахме, че не малко на брой кина ще откажат да излъчват филма заради самото му съдържание“, казва той в интервю за бТВ през юли. „Което са мен е изключително лош сигнал и е много притеснително.“

Той прави паралел със случая с белгийския филм „Близо“ през лятото на 2023 г. Тогава проруската партия „Възраждане“ свика демонстрации срещу прожекции на филма, при които се стигна до физически сблъсъци на симпатизанти на формацията с хора, дошли да гледат филм.

За какво е спорът

През 2024 г. продуцентската фирма „Портокал“ подава заявка за участие на филма в българския фестивал „Златна роза“, който се провежда във Варна.

Комисия по подбора на филмите за фестивала намира филма за допустим за участие в конкурсната програма.

Но той е спрян от Националния филмов център - изпълнителна агенция към Министерството на културата, с чиято подкрепа се разпространява филмът. Институцията обяснява решението с проверка на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), която все още е в ход.

В отговор на въпроси на Свободна Европа агенцията посочи, че се е самосезирала по публикация в онлайн изданието „Гласове“ от края на юни. В нея се твърди, че един от актьорите, Божидар Асенов, е бил на 16 години при началото на снимките на филма, и че това е нарушение на закона.*

Същите твърдения са повторени в парламента от народната представителка Маргарита Махаева от „Възраждане“. В средата на август тя отправя въпрос към министъра на културата Найден Тодоров по темата.

В изказването си от парламентарната трибуна Махаева казва, че участието на непълнолетен актьор в „гей секс сцени“ е нарушение на Закона за филмовата индустрия. Депутатката призовава за намесата на агенцията за закрила на детето и прокуратурата, и определя филма като „открита хомосексуална пропаганда“.

Това става само дни след като парламентът прие предложени от „Възраждане“ законови поправки, които забраняват т.нар. „пропаганда“ на „нетрадиционна сексуална ориентация“ в образователната система. Депутатите от партията на Костадин Костадинов не дават примери за такава пропаганда в училищата.

Има ли нарушение

Министърът на културата отговаря, че неговата проверка не е открила нарушения на закона.

Той цитира становище на директора на Националния филмов център Петър Тодоров, в което се посочва, че има сключен договор между продуцента на филма и майката на актьора, в качеството на негов родител и настойник.

Майката на Божидар Асенов Албена даде интервю заедно със сина си пред бТВ през юли.

„Когато разбрах [за ролята], го подкрепих. Каквото искаше и където трябваше, съм била винаги с него“, казва тя. Самият актьор, който сега е пълнолетен, казва, че се е чувствал „у дома си“ по време на снимките.

В отговора си министърът казва също, че Националната комисия за категоризация е определила категория на филма – Д-плюс, което значи, че той не се препоръчва за лица под 16-годишна възраст.

„Казано с други думи, проверката на Министерство на културата установи законосъобразност на действията“ на филмовия център, казва министърът.

Според Закона за филмовата индустрия „участието на лица, ненавършили 18 години, във филмови продукции на територията на Република България се осъществява съгласно действащото законодателство и по ред, определен с наредба на Министерския съвет.“

По думите на министъра на културата обаче такава наредба никога не е приемана.

В същото време Държавната агенция за закрила на детето води своя проверка, която все още не е приключила.

От отговорите на институцията става ясно, че проверката се провежда по две линии - дали е спазен Законът за филмовата индустрия и дали са спазени изискванията на трудовото законодателство.

Министерството на културата и Националният филмов център вече казаха, че не са открили нарушения на Закона за филмовата индустрия. Агенцията казва, че е изискала, но все още не е получила становището им.

Агенцията е поискала информация и от Главната инспекция по труда дали е разрешавала наемане на работа на непълнолетния актьор. От там са отговорили, че през 2021 г. не е постъпвало искане за такова разрешение.*

Проверката на агенцията за закрила на детето не е приключила.

Националният филмов център обяснява решението си да не покаже филма на фестивала „Златна роза“ с проверката. Едновременно с това институцията потвърждава позицията си, че няма нарушение на закона.

„Ние следва да изчакаме финалните становища на всички компетентни институции“, пише в позицията на центъра.

„След изясняване на казуса и получаване на становище […], че филмът „Любен“ не противоречи на нито едно правило или държавна разпоредба, то той ще може да бъде показан в следващо издание на […] „Златна роза“.

Филмовият център посочва също, че темата на филма е от „голямо значение за обществения диалог в страната“

„Хомосексуалността и самоопределянето, особено сред младежите, е обект на непознаване, компрометиран обществен разговор и често е материал за провокации и употреба на език на омразата“, пише центърът в позицията си.

*Отговорът на Държавната агенция за закрила на детето е получен и добавен след публикуването на текста.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG