Бившият кмет на Варна Иван Портних от ГЕРБ официално е обвиняем по дело на Европейската прокуратура, съобщи в петък институцията, базирана в Люксембург. Освен него, обвинения е получил бившият областен управител Стоян Пасев, също от ГЕРБ, както и двама служители на Изпълнителната агенция "Морска администрация".
Това е второ наказателно дело срещу Портних, след като през 2022 г. той стана обвиняем за замърсяването на Варненското езеро. По този случай вече започна съдебен процес във Варненския окръжен съд. Бившият кмет на Варна управляваше града в продължение на десетилетие, но през есента на 2023 г. загуби изборите от кандидата на ПП-ДБ Благомир Коцев.
Европейската прокуратура работи вече 4 години, но досега в България тя е отчитала дела само срещу по-нископоставени държавни и общински служители. Най-значимият ѝ успех е 6-месечна условна присъда на бившия служител на Държавен фонд "Земеделие" Траян Делиагов, уличен за подкуп от 5000 лева, писа неотдавна "Медиапул".
Обвинението срещу Портних му е било повдигнато в офиса на Европейската прокуратура в София. Когато разследването приключи, ще да бъде внесено за разглеждане по същество от българския съд.
Портних, Пасев и другите двама заподозрени са обвинени за участие в схема за фалшифициране на документи и предоставяне на невярна информация, за да получат неправомерно европейски финансиране.
Става въпрос за проект на община Варна на стойност от 3,4 млн. евро за реконструкция на пристанище в покрайнините на града. Съвместно разследване на европрокуратурата и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) обаче е установило, че към момента на кандидатстване такова пристанище не е съществувало.
"Нашето разследване показва, че за да може да се възползва от фондовете на ЕС, предназначени изключително за подобряване на инфраструктурата на съществуващите рибарски пристанища, бенефициентът е сглобил няколко понтона като плаващи кейове с единствената цел да регистрира обекта като съществуващо пристанище", съобщават разследващите в Люксембург.
По делото са събрани доказателства, че към момента на одобрението на общинския проект парцелите, на които би трябвало да има пристанище, са били вписани в кадастралния план на Варна като скали, плаж и постройки.
С помощта на служителите от Изпълнителна агенция "Морска администрация" обаче е било променено предназначението на тези терени и така е било заблудено Министерството на транспорта, което е издало удостоверение за експлоатация на риболовно пристанище. Последното е станало без да са изпълнени множество законови изисквания.
Този случай беше описан в разследване на Спас Спасов, публикувано в Черната книга на правителственото разхищение в България през 2021 г. Той е бил докладван на Европейската прокуратура първо от ОЛАФ. Впоследствие са били възложени издирвателни действия на българската полиция.
Прогнозните щети за бюджета на ЕС са приблизително 2,8 млн. евро с допълнителни щети за националния бюджет от над 675 хил. евро, се казва още в официалното съобщение на европейските прокурори, ръководени от Лаура Кьовеши.
Форум