Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Има още работа". България ще поиска потвърждение, че е готова за еврото до края на февруари


Министърката на финансите Теменужка Петкова
Министърката на финансите Теменужка Петкова

България ще отправи официално искане към Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, с които да се потвърди готовността на страната за присъединяване към еврозоната. Това стана ясно от позиция на финансовта министърка Теменужка Петкова, изпратена до медиите в понеделник.

Новината идва, след като през януари новосформираният кабинет на Росен Желязков първо каза, че веднага след встъпването си в длъжност ще поиска изготвяне на доклад, но после се отметна от намеренията си. Това предизвика упреци към управляващите от страна на опозиционната „Продължаваме промяната – Демократична България“, която обвини кабинета в саботаж срещу еврото.

На в края на януари министър Петкова каза, че до 14 февруари в Министерския съвет ще бъде внесен нов проект на Закон за държавния бюджет за 2025 г., както и че ще изпрати искане за изготвяне на конвергентни доклади в Брюксел до средата на същия месец. Впоследствие внасянето на бюджета беше отложено.

„Българският финансов министърът подчерта, че предварителните оценки ни дават увереност, че ще изпълним всички критерии за номинална конвергенция“, се казва още в съобщението от министърката на финансите Петков, която присъства на среща с колегите си от ЕС в Брюксел.

Преди началото на срещата еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис определи като "реалистична" целта на България да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2026 г., но предупреди, че ѝ остава още много работа.

„Ние очакваме средносрочния фискален структурен план според новата рамка за икономическо управление, както и други аспекти от подготовката“, който добави, че България до момента изглежда, че ще изпълни изискванията за инфлацията и фискалните си резултати.

Конвергентният доклад е анализ за състоянието на икономиката на всяка държава, която иска да се присъедини към еврозоната. В анализа влизат различни фактори като ценова стабилност - или инфлация, стабилност на публичните финанси, бюджетен дефицит, стабилност на валутата и др.

Докладът се изготвя от ЕЦБ. Ако е извънреден - какъвто би бил в сегашния случай, държавата кандидат за еврозоната трябва изрично да го поиска.

Позициите на Петкова и ЕК идват, след като в петък Националният статистически институт (НСИ) съобщи, че средногодишна инфлация за периода февруари 2024 - януари 2025 г. спрямо периода февруари 2023 - януари 2024 г. е 2,6%.

Според критериите от Маастрихт инфлацията в България не трябва да надвишава с повече от 1,5% инфлацията на трите държави членки на ЕС с най-добри показатели. Предстои Евростат да публикува данните за ЕС на 24 февруари, но очакванията са София да няма проблем по този критерий.

Въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. беше обявено като един от приоритетите на правителството на Росен Желязков. То беше формирано с подкрепа от БСП, „Има такъв народ“ и ДПС-Доган. Депутати от социалистите и партията на Слави Трифонов многократно са изказвали резерви за приемането на еврото и готовността на България да го направи.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Печели ли България от руския газ по "Турски поток"
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00
XS
SM
MD
LG