Арх. Богдана Панайотова е единствената, която е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София и с това го е спечелила. Това съобщи пресцентърът на Столичната община късно в четвъртък. Това означава, че вероятно тя ще бъде следващият главен архитект на столицата.
Новината идва, след като в понеделник се проведе интервю с двамата останали кандидати за поста - Богдана Панайотова и Георги Славов. Панайотова вече е заемала поста на столичен главен архитект временно - за период от 6 месеца.
В съобщението от четвъртък е уточнено, че според правилата на конкурсната комисия е била нужна минимална средноаритметична оценка от 4 за успешно издържане на интервюто, а при по-нисък резултат кандидатът отпада от класирането. Общата оценка на Панайотова от сбора на всички членове на журито е 4,3, а на Славов - 3,6.
В съобщението на Столичната община пише, че от 4 април в рамките на седем дни всички кандидати, участвали в проведения конкурс, които не са класирани на първо място, могат да възразят пред органа по назначаване. Ако има възражения, органът ще разполага с още 7 дни да се произнесе по жалбата.
По регламент кметът издава акт за назначаване на кандидата, който е класиран на първо място, до 14 дни от утвърждаване на протокола с окончателните резултати на комисията.
Преди да стане ясно, че Панайотова е спечелила конкурса за главен архитект, кметът на София Васил Терзиев каза, че процедурата е била прозрачна и отрече победителят да е бил предварително известен.
Причината е, че много критици определиха дебата като неравностоен. В него Панайотова доминираше, докато Славов признаваше липса на опит в администрацията. Лидерът на „Спаси София“ Борис Бонев определи конкурса като "свирен мач, видимо бойкотиран от гилдията" и призова Терзиев да рестартира процедурата.
През юли миналата година Богдана Панайотова беше назначена временно на поста главен архитект на столицата след освобождаването на арх. Здравко Здравков през лятото на 2024 г. Преди това тя е била главен архитект в Община Хасково и Община Свиленград.
По време на периода ѝ като временен главен архитект бяха допуснати редица спорни проекти за високо строителство. Това включва одобрението за изграждане на 6-етажна офис сграда в близост до Народния театър „Иван Вазов“, както и разрешението за изграждането на нов комплекс в квартал „Лагера“, което предизвика опасения за събарянето на историческата сграда на „Балкантон“.
В края на януари стана ясно, че сградата на „Балкантон“ ще бъде запазена. Същевременно преди седмица общинският съветник от "Демократична България" Марта Георгиева сигнализира, че дворът на ресторанта „Синият лъв“, близо до Народния театър, е разчистен, като са отсечени са и няколко от дърветата в него. Това вероятно е подготовка за строеж.
Относно критиките за тези проекти през януари Панайотова обясни, че много от преписките са били одобрени и придвижени, но накрая са стоели „на трупчета“. Собствениците са обжалвали в съда и са печелили делата.
Тогава кметът Васил Терзиев също коментира, че „за най-голямо съжаление много от проектите, които се оказват на бюрото на главния архитект, всъщност са абсолютно законни, изрядни и няма реално причини, заради които да бъдат отказани“. Той добави, че когато биват отказани, общината плаща глоби и обезщетения, но обектите в крайна сметка се реализират.
Ролята на главния архитект на София е изключително важна за развитието на града – той или тя има ключова позиция в планирането, регулирането и оформянето на градската среда.
Наред с друго, главният архитект ръководи дейността във връзка с устройството на територията, архитектурата, строителството, планирането на благоустройствените мероприятия и контрола по строителството в София. Освен това той ръководи, координира и контролира дейностите по устройственото планиране, проектирането и строителството на територията на общината.
От решенията на главния архитект зависи справянето с редица проблеми в устройството на града, включително презастрояването и опазването на сгради, част от културното наследство на София.
Форум