Връзки за достъпност

Извънредни новини

Марин льо Пен получи забрана да се кандидатира за президент на Франция на изборите през 2027


Лидерката на крайнодясната партия "Национално обединение" Марин льо Пен
Лидерката на крайнодясната партия "Национално обединение" Марин льо Пен

Марин льо Пен, лидерката на крайната десница във Франция, няма да може да участва в президентските избори във Франция през 2027 г.

Това стана ясно, след като в понеделник тя беше призната за виновна в присвояване на средства от Европейския съюз (ЕС). Вследствие на това ѝ беше забранено да се кандидатира за публични постове в продължение на пет години. Тази забрана влиза в сила, независимо дали Льо Пен ще обжалва присъдата или не.

Льо Пен е дългогодишна лидерка на крайнодясната партия "Национален сбор" и беше кандидатка за президент на Франция на последните два вота.

Новината за присъдата ѝ идва, след като Льо Пен и 24 членове на нейната партия бяха обвинени в присвояване на средства от Европейския парламент (ЕП) с цел заплащане на партийни служители, базирани във Франция. Обвиняемите казват, че парите са били използвани законно.

Въпреки това съдия Бенедикт дьо Пертюи се произнесе: „Установено е, че всички тези хора всъщност са работили за партията, че техният депутат (от ЕС) не им е възлагал никакви задачи.“

„Разследванията показаха също, че не става въпрос за административни грешки, а за присвояване в рамките на система, въведена с цел намаляване на разходите на партията.“

Льо Пен беше осъдена и на четири години затвор, от които две години условно, а другите две - извън затвора с електронна гривна. Наложена ѝ е глоба в размер на 100 000 евро. Те няма да бъдат приложени, докато не бъдат изчерпани възможностите за обжалване.

Лидерката на "Национален сбор" обвинява прокурорите, че целят нейната „политическа смърт“, като добавя, че има заговор за недопускане на партията ѝ до властта.

В какво е обвинена

Льо Пен и още 24 души от нейната партия, сред които партийни служители, работници, евродепутати и асистенти, са обвинени в присвояване на пари от Европейския парламент като част от предполагаема измама с фалшиви работни места.

Според прокуратурата вместо парите да бъдат похарчени за парламентарни асистенти към ЕС, те са били използвани за заплащане на партийни служители във Франция. Европейският парламент изчислява, че предполагаемо присвоените средства възлизат на около 7 млн. евро.

По време на изслушванията стана ясно, че част от парите на ЕС са били използвани за заплащане на бодигарда на Льо Пен, както и на личния ѝ асистент.

Периодът, до който се отнася обвинението, е от 2004 до 2016 г., когато Льо Пен е европейски депутат.

Льо Пен отхвърля обвиненията, че е била начело на „система“, която точи пари от Европейския парламент (ЕП).

Вместо това тя казва, че е приемливо работата на асистентите, които получават пари от ЕП, да се адаптира към нуждите на законодателите, като това може да включва и някои силно политически дейности, свързани с партията.

„Абсолютно не смятам, че съм извършила и най-малката нередност, и най-малката незаконна стъпка“, каза Льо Пен пред съда.

Прокурорите поискаха от съда Льо Пен да получи две години затвор и пет години лишаване от права да заема публични длъжности. Те поискаха присъда за виновност и за всички останали съподсъдими, включително различни присъди до една година затвор и глоба от 2 млн. евро (2,2 млн. долара) за партията.

Политическото бъдеще на Льо Пен

Делото поставя под въпрос бъдещето на кариерата на Льо Пен.

Проучване на Le Figaro по-рано този месец показа, че 42% от французите искат тя да се кандидатира за президент през 2027 г. На изборите през 2022 г. тя остана на второ място след настоящия президент Еманюел Макрон, но през последните години подкрепата за партията ѝ се увеличава.

Очаква се Льо Пен да обжалва присъдата, което ще наложи провеждането на нов съдебен процес, а всяка присъда за лишаване от свобода или глоба ще бъде отложена до произнасянето на съда по жалбата.

Незабавната забрана да се кандидатира за публична длъжност обаче ще влезе в сила, независимо дали Льо Пен ще обжалва присъдата.

Ако Льо Пен не може да се кандидатира за президентските избори през 2027 г., се очаква нейното място да заеме настоящият лидер на партията - 29-годишният Жордан Бардела, пише Асошиейтед Прес.

Какви са реакциите

Самият Бардела отхвърли решението на съда като "несправедливо", като каза, че френската демокрация била "екзекутирана".

Реакции в подкрепа на Льо Пен дойдоха от страна и нейните европейски партньори от крайната десница. Унгарският премиер Виктор Орбан написа "Аз съм Марин" ("Je suis Marine!") в профила си в Екс, а вицепремиерът на Италия Матео Салвини и лидер на крайнодясната партия "Лига" обвини Брюксел за съдебните проблеми на френската депутатка.

Също като съюзниците си в Европа, "Национален сбор" популяризира политики срещу имиграцията - като например ограничаване на социалните помощи за френски граждани.

В Европейския парламент партията е основната в групата на евроскептичните и националистическите формации.

Отделно от настоящото дело "Национален сбор" е изправена и пред друг процес по обвинения в незаконно финансиране на президентската кампания на Льо Пен през 2022 г.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

До какво ще доведат протестите срещу Ердоган в Турция
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00
XS
SM
MD
LG