Софийският районен съд остави за постоянно в ареста в понеделник вечерта четирима от обвиняемите за нападението срещу сградата на Европейския парламент и на Европейската комисия в София. Петият обвиняем, който е и непълнолетен, е оставен без мярка за неотклонение.
Определението на съда не е окончателно и подлежи на обжалване и протест. Депутатът Петър Петров от “Възраждане”, който е адвокат на обвиняемите, каза, че защитата им ще обжалва.
Петимата души, чиито мерки за отклонение бяха разгледани от съда в понеделник, са обвинени в хулиганство, съпроводено със съпротива срещу орган на властта. Наказателният кодекс предвижда до пет години затвор за такова престъпление.
Софийската районна прокуратура поиска те да останат за постоянно в ареста.
В понеделник беше повдигнато обвинение и на шести заподозрян – мъж с инициали И.Б., който е задържан за 72 часа. Според прокуратурата той е хвърлял яйца, пълни с червена боя по фасадата на сградата и по полицаите.
В събота поддръжници на “Възраждане” подпалиха входа на представителството на Европейската комисия, сблъскаха се с полицията и хвърляха бомбички, яйца и червена боя по фасадата. 10 полицаи бяха обявени за пострадали.
Първоначално бяха арестувани шестима души. Впоследствие БНТ съобщи за още три ареста.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов каза, че сред първоначално задържаните има човек с имунитет. Органите на реда не съобщиха името му, но то беше назовано от самата партия “Възраждане” – това е нейният депутат Ивайло Чорбов, който е криел лицето си с шал.
На него не му е повдигнато обвинение заради депутатския му имунитет, който го пази от наказателно преследване.
В понеделник пресцентърът на прокуратурата съобщи, че изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов “незабавно” ще пристъпи към отправянето на искания за сваляне на имунитетите на хората, “за които са събрани доказателства, че са извършители на престъпления”.
До момента няма информация да са внесени такива искания.
“Сега” съобщи, че освен имунитета на Чорбов, ще бъде поискан и този на Петър Ананиев, който се ползва с имунитет като кандидат за кмет на столичния район “Оборище”.
Проявата на “Възраждане” беше обявена като протест срещу еврото, но прерасна в насилие срещу сградата-символ на Европа, която не налага на България определена валута. Влизането в еврозоната е политическо решение на самата България. “Възраждане” не е част от мнозинството, което го взе.
След края на акцията в събота лидерът на партията Костадин Костадинов благодари на участниците. В интервю за БНР в неделя той отказа да се извини, определи управлението на България като диктаторски режим, без да посочи кой е диктаторът, спомена парламента като “така наречения” парламент.
Председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен осъди нападението над “Дома на Европа” в София.
То беше осъдено и от българското правителство, от четири партии – ГЕРБ, ПП-ДБ, двете фракции на ДПС - и от представителите на БСП в Европейския парламент. Тези формации определиха случилото се като вандалщина, която има за цел да измести вниманието от реалните проблеми и да урони престижа на институциите.
Проруската "Възраждане" за втори път напада сградата на ЕК в София.
Форум