От два дни Американската агенция за международно развитие (USAID) практически не работи. Причината е в това, че администрацията на новия президент на САЩ Доналд Тръмп готви нейното преструктуриране.
Новината идва на фона на обещанията на Доналд Тръмп да намали значително държавните разходи.
В момента голяма част от плащанията на агенцията са замразени, а голям брой служители не могат да влязат в централата, в която работят, имат блокиран достъп до своите имейли и телефони или са принудени да излязат в платен отпуск.
В понеделник USAID беше прехвърлена под контрола на Държавния департамент, който съобщи, че агенцията "отдавна се е отклонила от първоначалната си мисия за отговорно прокарване на американските интереси в чужбина".
USAID е главният орган за международна помощ на Вашингтон, който отговаря за над 40% от цялата хуманитарна помощ в света според данни на ООН.
Ден по-рано бизнесменът Илон Мъск, когото Тръмп избра да отговаря за съкращаването на разходите, поиска USAID да бъде закрита. Той каза, че е време агенцията "да умре".
Според международни хуманитарни организации спирането на програми на USAID, които са от критична важност за множество уязвими групи хора в световен мащаб, може да има тежки последици за десетки държави.
Какво е USAID
USAID е създадена през 1961 г. като независима агенция от президента Джон Кенеди. Тя включва програми за хуманитарна помощ, здравеопазване и ограничаване на разпространението на заразни болести в бедни държави, достъп до чиста вода, енергийна и военна сигурност, права на човека, образование, борба с корупцията и други.
Една от целите на агенцията е "да подпомага търговските интереси на САЩ, като подкрепя икономическия растеж на развиващите се страни и изгражда капацитета на държавите да участват в световната търговия", пише Изследователската служба на Конгреса.
Днес агенцията извършва дейности в над 100 държави по света, включително и България, а персоналът ѝ наброява над 10 000 души, пише Вашингтон пост.
През 2024 г. тя е предоставила 42% от цялата хуманитарна помощ в световен мащаб, проследена от ООН.
Агенцията отговаря за около 60% от американската външна помощ към момента и се финансира от държавния бюджет въз основа на искания на администрацията. През 2023 г. най-много средства са получили Украйна, Етиопия, Йордания, Демократична република Конго, Сомалия, Йемен, Афганистан, Нигерия, Южен Судан и Сирия, пише Гардиън.
Какво получава България
Според официални данни на правителството на САЩ през 2023 г. България е получила над 4,2 млн. долара от USAID. Заедно с помощите от Държавния департамент общата стойност на финансирането от Вашингтон е била 9,3 млн. долара.
Помощите от USAID са били под формата на различни стоки и услуги, инвестиции в чиста енергия, инициативи за гражданско участие и други.
През годините агенцията е инвестирала също в оборудване и инициативи в съдебната система, сред които редица обучения на съдии, юристи, преподаватели по европейско право.
Как се стигна дотук
В понеделник служителите на агенцията не бяха допуснати до централата във Вашингтон. Те съобщиха, че имат информация за над 600 служители, които са били блокирани от компютърните системи на агенцията през нощта.
„[Агенцията] е управлявана от група радикални луди. И ние ги изкарваме оттам“, каза Тръмп пред репортери. „Ще ги изведем и тогава ще вземем решение [за бъдещето на USAID]".
Мъск нарече агенцията „престъпна организация“. По негови думи Тръмп се е съгласил, че агенцията трябва да бъде закрита.
По-късно Държавният департамент съобщи, че Тръмп е назначил държавния секретар Марко Рубио за изпълняващ длъжността администратор на агенцията "като междинна стъпка към придобиване на контрол и по-добро разбиране на дейността ѝ". "Значителна част от финансирането на USAID не е в съответствие с основните национални интереси на САЩ", пишат от департамента в прессъобщение.
По закон изпълнителната власт има право да осъществява кадрови промени в агенцията, но не и да я закрие без решение на Конгреса.
По-рано Ройтерс и Си Ен Ен съобщиха, че двама високопоставени служители по сигурността на агенцията са били пуснати в административен отпуск, след като са опитали да откажат достъп до компютърните системи на агенцията на представители на Департамента за правителствена ефективност (DOGE), начело на която е Мъск.
Какво каза опозицията
Демократи от външната комисия на сената изпратиха писмо до Рубио, в което изразяват „дълбока загриженост“ от действията на администрацията.
Те казват, че "всяко усилие за сливане или включване на USAID в Държавния департамент трябва да бъде, включително и по закон, предварително разгледано, обсъдено и одобрено от Конгреса“. Рубио съобщи, че е уведомил законодателния орган за "преглед на дейностите на USAID (...) с оглед на потенциална реорганизация".
Сенаторът от Демократическата партия Брайън Шац каза в понеделник, че в отговор на промените ще блокира гласувания в Сената на кандидати за дипломатически постове, предложени от администрацията на Тръмп. Според правилата един сенатор може да задържи номинациите, дори ако всички останали 99 искат те да се придвижат бързо.
Сенатор Ейми Клобучар каза в публикация в социалните мрежи, че според нея закриването на USAID „ще направи света по-опасно място за американците и ще бъде подарък за Китай и Русия“.
Какви ще са последствията
Хуманитарни групи и неправителствени организации от цял свят изразиха загриженост за съдбата на агенцията и последствията за получателите на помощи.
По информация на Би Би Си всички сектори, в които USAID развива дейност, ще бъдат засегнати от промените, с изключение само на спешната хранителна помощ и военното финансиране за Израел и Египет.
Една от засегнатите държави се очаква да бъде Украйна, която получи милиарди долари през USAID под формата на хуманитарна помощ, помощ за развитие и пряка финансова подкрепа след началото на пълномащабната война на Русия през 2022 г. Програмите на USAID неведнъж са били обект на атаки от страна на чужди правителства, включително руското.
Ян Егеланд от Норвежкия съвет за бежанците каза пред RFE/RL, че според него спирането на финансирането за Афганистан „ще бъде катастрофално за програмата за над 22 милиона афганистанци, които се нуждаят от помощ“.
Дойче Веле цитира и източник, който гледа на загубата на тази финансова помощ като на възможност за бедните държави. Става дума за бившия президент на Кения Ухуру Кенята, според когото те трябва да потърсят начин да се справят сами. "Тръмп няма причина да ви дава нищо. Вие не плащате данъци в Америка. Това е знак да си кажете: Какво правим ние, за да си помогнем сами?", казва той.
Какво се случва с финансирането
В свой указ Тръмп призова за 90-дневна пауза на американската помощ за развитие в чужбина, за да се оцени ефективността и „съгласуваността с външната политика на САЩ“. На 24 януари Рубио разпореди замразяване на финансиране на почти всички програми за чуждестранна помощ на САЩ.
Все още не е ясно каква част от средствата за USAID са замразени. Ню Йорк Таймс пише, че някои организации вече са били уведомени, че програмите, насърчаващи приобщаването, репродуктивните права на жените и устойчивостта на климата, ще бъдат спрени.
Форум