Социалната мрежа ТикТок вече не е достъпна в САЩ, съобщиха международните агенции. Екраните на потребителите, влизащи в платформата, потъмняват и не възпроизвеждат видеоклипове. ТикТок е премахнат от американските магазини за приложения на Apple и Google, съобщават потребители, цитирани от Ройтерс.
Новината идва часове преди да влезе в сила американски закон, който забранява приложението в страната, освен ако платформата не бъде продадена. Причина за забраната е риск за националната сигурност на САЩ. Китайската държава има „златна акция“ в ByteDance – компанията собственик на ТикТок.
Потъмняването на екраните идва денонощие преди Доналд Тръмп да встъпи официално в длъжността президент на САЩ. Той вече каза, че най-вероятно ще отложи с 90 дни забраната и че може да го направи „още в понеделник“. Главният изпълнителен директор на ТикТок Шу Зи Чу благодари на Тръмп за неговия ангажимент да работи „за намиране на решение“.
Чу ще присъства на церемонията по встъпване в длъжност на Тръмп.
ТикТок има около 170 млн. потребители в САЩ. Компанията собственик смята, че законът, забраняващ платформата, ги лишава от свобода на словото.
Китайското законодателство позволява на Пекин да изисква данни за потребителите на ТикТок, казват вносителите на американския закон. Директорът на ФБР Крис Рей казва, че платформата може да служи за инструмент на китайското правителство.
Социалната мрежа ТикТок се обсъжда като заплаха за сигурността и в европейски страни. Последният пример за това е от ноември 2024 г. в Румъния. Тогава неизвестен човек с проруски и националистически послания стигна до балотаж в битката за президентския пост благодарение на клиповете си в ТикТок.
Заради този случай Европейската комисия започна процедура срещу ТикТок. Целта ѝ е да разбере дали платформата е нарушила правното си задължение да оценява и намалява рисковете за честността на изборите.
През юни 2024 г. ТикТок спомогна и за електоралния успех на неизвестната тогава партия "Величие" в България.
Форум