Във вторник доброволци и спасители обезопасяваха бреговете на реките в историческия полски град Вроцлав в очакване на още наводнения в региона. Подобна е ситуацията и в унгарската столица Будапеща.
През последната седмица бури и проливни дъждове в няколко страни в Централна и Източна Европа предизвикаха наводнения, разрушения и жертви.
Досега са регистрирани над 20 жертви, включително седем в Полша, петима в Австрия, трима в Чехия и седем в Румъния, където водите се отдръпнаха след уикенда.
Районите по полско-чешката граница бяха сред най-засегнатите след уикенда. Десетки хиляди чешки и полски домакинства останаха без ток и чиста вода.
- Полша
Във вторник вечерта пожарникари и войници във Вроцлав укрепваха речните насипи по бреговете на реките Одер и Бистрица с чували с пясък.
Местните власти казват, че се очаква пикът на наводненията там да бъде около петък, въпреки че според някои прогнози това може да стане и по-рано.
Полският премиер Доналд Туск каза, че следващите дни ще бъдат критични, и добави, че в правителството разполага с 2 млрд. злоти (520 млн. долара) за справяне със ситуация. Правителството обяви бедствено положение в Южна Полша.
На юг от Вроцлав доброволци и спасители прекараха нощта в понеделник срещу вторник в опит да спрат да предотвратят наводнения в Ниса, град с 44 000 души население, след като предишния ден местната река излезе от бреговете си. По-късно във вторник властите съобщиха, че центърът на града е бил спасен.
В Левин Бжески, на около 60 км южно от Вроцлав, нивото на водата продължава опасно да се покачва.
В някои райони водата вече се отдръпва, оставяйки след себе си купчини отломки. След като се появиха съобщения за грабежи, правителствените и военните власти обещаха да се справят с извършителите.
- Чехия
В съседна Чехия губернаторът на района Моравия-Силезия Йозеф Белица каза, че 15 000 души са били евакуирани в областта - една от двете най-силно засегнати в страната. Хеликоптери доставяха помощи в районите, откъснати от наводненията.
В Чехия водите се отдръпват в двата най-силно засегнати североизточни региона. Правителството одобри изпращането на 2000 военнослужещи, които да помогнат в усилията за почистване.
- Унгария
Унгария изпрати войници за укрепване на бариерите по Дунав, а хиляди доброволци пълнеха чували с пясък в десетки крайречни селища.
В Будапеща властите затвориха долните кейове, които се очакваше да бъдат пробити от покачващите се води. Половинаъта от емблематичния за града остров Маргарет също беше затворена.
В градовете Вишеград и Сентендре, северно от Будапеща, властите са разположили мобилни язовири, за да ограничат наводненията от река Дунав.
- Словакия
В Братислава заместник-кметът по въпросите на околната среда Якуб Мърва каза, че нивото на река Дунав е достигнало своя връх и бавно ще спада. Той каза, че мобилните бариери са спасили историческия център, но има и щети, включително по трамвайните линии.
"Забелязахме големи щети и в зоологическата градина, която е наводнена, а в градските гори на Братислава има сравнително големи щети, където много дървета са загинали“, каза Мърва пред Асошиейтед прес.
Агенцията за кредитен рейтинг Morningstar DBRS изчисли, че загубите от наводненията в Централна Европа може да надхвърлят 1 млрд. евро (1,1 млрд. долара).
Чешката застрахователна асоциация съобщи, че първата оценка на стойността на щетите от наводненията върху застрахованото имущество е 17 млрд. крони (753 млн. долара).
Министърът на околната среда на Словакия Томаш Тараба каза, че щетите, причинени от наводненията в цялата страна, се оценяват на 20 милиона евро.
Форум