Индийската космическа агенция успешно приземи сондата "Чандраяан-3" край южния полюс на Луната, съобщиха световните агенции в сряда. Успехът на Индия идва само три дни след провала на Русия да приземи свой апарат в същия район на лунната повърхност.
С това Индия става първата държава, приземила космически апарат край лунния южен полюс, и едва четвъртата държава, спуснала успешно апарат на Луната, след СССР, САЩ и Китай.
"Исторически ден за космическия сектор на Индия", написа веднага след кацането премиерът на страната Нарендра Моди в социалната мрежа X, известна преди като Туитър.
"Този успех принадлежи на цялото човечество и ще помогне на лунни мисии на цялото човечество в бъдеще. Уверен съм, че всички страни в света, включително тези от Глобалния юг, са способни да постигнат тези неща. Всички можем да се стремим към Луната и отвъд нея", каза още той в обръщение, което беше излъчвано на живо от индийската космическа агенция.
Според експертите кацането на южния полюс на Луната ще позволи на Индия да изследва за наличието на воден лед на лунната повърхност. Очаква се апаратът "Чандраяан-3" да остане функционален в продължение на две седмици, в които да проведе серия от експерименти, включително анализ на минералния състав на лунната повърхност.
За Индия успешното лунно приземяване бележи издигането ѝ като космическа сила, отбелязва Ройтерс. Правителството на страната се стреми да стимулира инвестициите в частни космически изстрелвания и свързаните с тях сателитни бизнеси.