"Продължаваме промяната – Демократична България" предлагат промени в Конституцията, с които да се ограничи властта на главния прокурор, да се спре феодализацията на местната власт и да се реформира съдебната система. Те съобщиха това на съвместен брифинг в неделя, на който присъстваха и представители на гражданската "Инициатива Правосъдие за всеки", с която обединението се консултира при изработването на поправките в основния закон.
Проектът има подкрепата и на ГЕРБ-СДС и ДПС по думи на Христо Иванов от ДБ, защото е съгласуван с тях през последните месеци. За да се промени конституцията, промените трябва да бъдат подкрепени от две трети от народните представители.
Основните промени, предложени от ПП-ДБ са:
- реформа в съдебната власт, която включва разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) и ограничаване на властта на главния прокурор;
- ограничаване на властта на служебните кабинети;
- въвеждане на индивидуалната конституционна жалба, от която да могат да се възползват отделни граждани;
- ограничение до 2 мандата за кметовете на общини, с което да се спре феодализация в общините;
- 24 май да стане нов национален празник и това да се впише в Конституцията.
Иванов каза още, че очаква от ГЕРБ-СДС да предложат текстове за промени в Инспектората на ВСС.
"Тези промени са плод на по-широко политическо съгласие. Това е изключителният факт и се надявам това да е гаранция, че ще ги видим обнародвани в Държавен вестник", каза Христо Иванов.
Кирил Петков също говори на съвместния брифинг в неделя и каза, че промените ще дадат независимост на съдиите. Той и премиерът Николай Денков обърнаха внимание и на предложението за 24 май да стане национален празник, което според тях ще даде значимост на приноса към европейската култура и просвета на България и ще обедини всички българи.
Атанас Атанасов от ДБ каза, че конституционните поправка са основна задача за настоящия парламент.
Правосъдният министър Атанас Славов представи по-подробно предложенията за преструктуриране на управлението на съдебната власт. Предвижда се да има съвет на съдиите и съвет на прокурорите с различно съотношение на квотите; мандатът на ВСС да е четири, а не пет години; процедурата по избор на председателите на върховните съдилища или главния прокурор да не завършва с указ от президента.
Освен това ПП-ДБ предлагат мандатите на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен и административен съд да станат пет години, а не седем както са сега.
Промените в конституцията, правосъдна реформа, промени в регулаторите и службите бяха част от основните цели, заради които ГЕРБ и ПП-ДБ се договориха за съвместен кабинет. Преди месец правосъдният министър Славов каза, че се работи по проекта за тези промени и ще бъдат представени през юли.