Освободеният преди по-малко от седмица от поста главен прокурор Иван Гешев съобщи, че е подал оставка като прокурор и намекна, че ще влезе в политиката. Той направи това във видео обръщение, публикувано в YouTube в понеделник.
Той каза, че това е последното му изказване като магистрат. Той напуска прокуратурата, защото е осъзнал, че „никоя прокуратура не може да се пребори с корупцията и кражбите тогава, когато корупцията и кражбите са превърнати в държавна политика“.
Във видеото Гешев говори от трибуна, а зад него са закачени българското и европейското знаме. По този начин изглеждат по принцип изказвания на премиера, министрите и президента на България.
„Днес говоря на българите в България така, както обещах с ясното разбиране, че политическите проблеми се решават с политически средства. Днес ви обещавам едно - да продължа битката за истина и справедливост в нашето Отечество“, каза още Гешев, с което намекна, че ще влезе в политиката.
Иван Гешев беше окончателно освободен от поста на главен прокурор с указ на президента Румен Радев в четвъртък. Той беше предложен за освобождаване от Пленума на ВСС в понеделник, след като мнозинството от членовете му гласуваха, че е уронил престижа на съдебната власт, наричайки партиите в парламента, настояващи за оставката му, „политически боклук“.
Той беше уволнен на средата на 7-годишния си мандат. Още от както беше избран за главен прокурор Гешев е критикуван, че нарочно бездейства по определени ключови дела срещу водещи политици и бизнесмени. Според критиците му той държи тези дела "на трупчета", за да може да ги "активира", когато иска нещо от хората, които са обвинени.
Откакто ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ поискаха оставката на Гешев, прокуратурата се задейства по няколко знакови дела, известни като "Барселонагейт", обвързано с Бойко Борисов, "Осемте джуджета" и разследването за двойното гражданство на Кирил Петков.
В петък БТА съобщи, че Гешев е подал молба да бъде назначен във Върховната касационна прокуратура. В неделя министърът на правосъдието Атанас Славов каза, че това не може да бъде допуснато, след като Гешев е освободен от поста заради уронване на престижа на съдебната власт.
След като кортежът на Гешев стана мишена на взрив в началото на май, заместникът му Борислав Сарафов публично се обърна срещу него. Впоследствие ГЕРБ и ДПС се обявиха за оставката му, а шестима членове на ВСС внесоха предложение за уволнението му. Малко след това четирима други направиха и второ искане за отстраняването му.
Този конфликт се случи на фона на сформирането на новото управляващо мнозинство между "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ГЕРБ-СДС, сред чиито основни приоритети е съдебната реформа.
За временно изпълняващ дейността на главен прокурор беше избран заместникът на Гешев Сарафов. Но правосъдният министър Славов и Съюза на съдиите в България обявиха избора му за нелегитимен.